Arjuna ja Kirtana Rasa – muusika teiselt planeedilt

Arjuna ja Kirtana Rasa – muusika teiselt planeedilt

 

Kuressaarde on augustis esinema oodata erilisi esinejaid, muusik Arne Laurit (fotol) (esinejanimega Arjuna – hääldus “arzuuna”) koos india muusikat esitava trioga Kirtana Rasa. Kaugelt reisilt leidis Arne siiski aega Oma Saarele kiire intervjuu anda.

Haribol, Arjuna. Sa olid üks, sinust sai teine. Mis põhjustas selle muutuse?

Haribol. Hingel on oma algne loomulik olek ja suhe Kõrgemaga ehk sanskriti keeles svarupa. Igasugune muutumine on lihtsalt kihtide mahavõtmine, et asuda loomulikku harmooniasse enda ja ümbritsevaga. On neli põhjust, miks elusolend valib mingi religioosse süsteemi: uudishimu, kannatused, soov saada materiaalset kasu (ka müstitsismi), soov leida Tõde. Olen segu kõigest neljast.

20 aasta eest olid Arne Lauri & Just Knud Qvigstad. Mis sa arvad, mida musketär Arjuna omakorda kahe aastakümne pärast, 2038. suvel teeb?

Ideaalis olen ma 20 aasta pärast täis armastust ja jõudu seda jagada spontaansel, loomulikul moel. Halvema variandi puhul olen jäänud toppama oma laiskuse ja vale ego võrkudesse.

Paar sõna usust. Aastaid tagasi veetlesid inimesi, hõljudes oranžis mööda Tallinna kesklinna ja põhjustades kergemaid liiklusõnnetusi. Sinu tee algus oli Krišna tee. Aga miks mitte näiteks islam?

Õnneks ma ei näe enam põhimõttelist vahet, samamoodi nagu ei ole mõtet kakelda Vene ja Eesti päikese pärast, kuna päike on üks. Kui kõikide aegade suured pühakud erinevatest religioonidest istuksid koos ühe laua taga, valitseks nende seas suur rahu ja rõõm. Mind rahuldavad just veedalikud tarkused, sest need on säilinud muutumatuna ja kogu elu käsitlevana ning mul ei ole vaja enam otsida.

Saarel oled sa varem käinud, aga kas ka esinenud? Mis on sinu jaoks Saaremaa, see meretagune kiiksuga, aga ometi nii armas koht?

Olen Saaremaal käinud ja esinenud juba Just Knud Qvigstadi aegadest, see on minu jaoks üks armas paik, kus pesitseb nii mõnigi supersõber.

Aga tunned sa millegi/kellegi pärast häbi siin kallil Eestimaal?

Tegelikult on mul häbi meie kõigi pärast, iseendaga eesotsas, kuna nõndanimetatud tsivilisatsiooni areng tasa, aga kindlalt meie häid omadusi õgib.

Lõpetuseks kontserdi juurde. Kellega muusikasõber sind võrrelda saab? Oled sa eestlasest Cat Stevens, kellest sai Yussuf Islam?

Mind saab võrrelda päris paljude artistidega, kes on mind alateadlikult mõjutanud, iseasi kas ma ennast ise kellegagi võrrelda julgeksin. Püüan hoida alandlikku ja tänulikku profiili.

Aeg saab kohe otsa, teisele planeedile helistamise minut maksab varanduse. Arjuna, mida kontserdilt oodata?

Kuressaare rahvas ja kaugemalt külalised on elevil. Esiteks ei tehta siin tasuta kontserte tihti, vaid enamasti küllalt kalleid kommertsüritusi.
Kontserdil tuleb läbilõige minu erinevate aegade lugudest kolmel pillil (kitarr, harmoonium, mandoliin) ja kolmes keeles (eesti, inglise, sanskriti). Lisaks Kirtana Rasa nende väga huvitava kavaga – nendega olen koos varem kontserte andnud. Katsun musitseerimise vahele ka selgitada, mida ja millest lauldakse, mis midagi tähendab. Kindlasti ei tule esinemine usku propageeriv, sellest eelarvamusest võib vaba olla.

Tubli. Küsi nüüd ise midagi planeet Maa kohta?

Küsimusi ei ole, kuid tahan korraldajaid hoopis tänada sellise toreda – seni veel alternatiivseks peetava – ürituse elluviimise eest.

Arjuna (Arne Lauri) ja Kirtana Rasa ühine tasuta kontsert Kuressaare keskväljaku ääres Chameleon kohvik-lounge´i ees (vihma korral sees) on laupäeval, 9. augustil kell 16. Kuulajamäng Kadi raadios toimub 4.–8. augustini, mil küsimusele õigesti vastanud helistaja saab iga päev Arjuna ja/või Kirtana Rasa CD, mille saab kätte kontserdi suurtoetaja Bre Vita ilusalongist Lossi tänaval.

Georg Merilo

Print Friendly, PDF & Email