Eksperdid: naftahinna tõus on peatunud

Eksperdid: naftahinna tõus on peatunud

TÕUSEB VÕI LANGEB?: Mitmed saksa majandusanalüütikud on seisukohal, et vähemalt sel aastal toornafta hind tasapisi langeb. Kuid on ka vastupidiseid seisukohti.

Saksa majandusanalüütikud on seisukohal, et juulikuu keskel alanud naftahinna langus kestab vähemalt selle aasta lõpuni. Eelkõige on hinnalanguse taga nõudluse vähenemine Ameerika Ühendriikides.

Ebasoodus maailmamajanduse konjunktuur ja retsessioon Ameerika Ühendriikides ei möödu, jätmata jälgi ka naftasektorile. Pärast seda, kui toornafta hind oli maailmaturul mitme kuu vältel pidevalt kasvanud, saavutas hinnatõus oma tipu juuli keskel, mil barrel toornaftat maksis ligi 146 dollarit. Nüüd on aga alanud hinnalangus. Augusti esimese päeva varahommikul maksis üks barrel “musta kulda” vaid 124,06 dollarit, kuid 30. juuli seisuga isegi 121,66 dollarit.

Saksa majandusanalüütikud on seisukohal, et säärane soodus langustendents kestab vähemalt käesoleva aasta lõpuni. Tõsi, sellise optimistliku ja tarbijasõbraliku seisukohaga ei nõustu internetilehekülje oil-price.net toimetajad. Nende tagasihoidliku prognoosi kohaselt maksab barrel toornaftat aasta pärast maailmaturul 160,35 dollarit.

Kuni 102 dollarit barreli eest

SEB Panga Saksa filiaali strateegiliste investeeringute osakonna juht Klaus Schrüfer prognoosib toornafta hinna langust lähitulevikus kuni 110 dollarini barreli eest. “Tõenäoliselt on nafta hind seekord oma lae saavutanud,” teatas Schrüfer raadiojaama Deutsche Welle (DW) majandussaates. “Kuid järgmisel aastal võib toornafta hind alaneda isegi kuni 102 dollarini. Samas tuleb aga tõdeda, et kaugemas perspektiivis püsib naftahind ikkagi kõrgel.”
Saksa panga LB Hessen-Thüringen analüütik Gertrud Traud aga teatas ajalehele Thüringer Allgemeine, et 2009. aasta alguseks võib (loomulikult juhul, kui maailmas ei leia aset mõni poliitiline vapustus) naftahind langeda kuni 115 dollarini barreli eest. “Turg on hakanud spekulantide survest vabanema,” ütles ekspert. “Kusjuures palju varem ja kiiremini, kui ma seda loota julgesin.”

Mõnes riigis kasvab nõudlus siiski jätkuvalt

Kuid on ka teisi seisukohti. Majandusuuringutega tegeleva Saksa instituudi (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung; lühendatult DIW) ekspert Claudia Kemfert ei näe optimismiks erilist põhjust. Tema sõnul ei kujune “musta kulla” hinna langus kuigi pikaajaliseks. Põhjus on lihtne: samal ajal kui Ameerika Ühendriikides nõudlus nafta järele väheneb, kasvab see sellistes kiire majandusarenguga suurriikides nagu Hiina, India ja Venemaa.

“Praegusel hetkel ei söandaks ma anda mingit kindlat prognoosi naftahinna dünaamika suhtes, ja seda isegi lähitulevikus,” teatas Kemfert raadio DW korrespondendile. Oma ettevaatlikkust seletas ekspert sellega, et tänapäeva maailmas leidub rohkesti riskifaktoreid, mis võivad toornafta hinda mõjutada.

Üheks sääraseks riskifaktoriks on eksperdi arvates kõikuv olukord Iraanis – nimelt on oht, et sügis-talvel, mil poliitikud suvepuhkustelt naasevad, võib poliitiline situatsioon seal taas teravneda. Pealegi on ees orkaanide hooaeg Mehhiko lahe piirkonnas, mis Ameerika Ühendriikide jaoks on üks tähtsamaid naftatootmiskeskusi.

Print Friendly, PDF & Email