Täna näeb päikesevarjutust

Osalist päikesevarjutust saab täna jälgida alates kella 11.45-st kõikjal Eestis. Päikesevarjutuse haripunkt saabub 12.48–12.50.

Varjutust on lootust näha vaid selge ilma korral. Postimehe ilmaprognoos lubab homseks mitmel pool pilvisust ja hoovihma, kuid Saaremaal peaks täna tulema päikesepaisteline sademeteta ilm.

Astronoomiahuviliste ühendus Ridamus korraldab avalikud päikesevarjutuse vaatlused nii Tallinnas kui ka Saare maakonnas Ruhnu saarel. Ridamuse liikme Martin Välliku sõnul täna Saaremaalt Ruhnu enam ei saa, kui ei ole just oma veesõidukit. Vällikul on väikesaarel kaasas professionaalne tehnika, millega saab varjutust ohutult jälgida. Samuti on tal plaanis teha nähtusest fotoseeria.

Ilma spetsiaalse varustuseta päikesesse vaadata või seda pildistada keelab Vällik kategooriliselt. “Mitte kunagi ei tohi päiksesesse vaadata katmata silmadega ega ka läbi optiliste seadmete, kaasaarvatud fotoaparaat,” rõhutas ta. Head ja käepärased vahendid varjutuse jälgimiseks on näiteks tavaline CD-plaat, mille tagumist poolt ei ole üle kleebitud, või flopiketas. Ka siis tuleb olla ettevaatlik ja päikest vaadata viie- kuni kümnesekundiliste perioodidena, et mitte silmi koormata, lisas Vällik.

Eestis peaks kuu varjutuse tipphetkel katma umbes 45% päikesest. Tartu observatooriumi direktori Laurits Leedjärve sõnul on varjutus suuremas ulatuses nähtav Põhja-Eestis. Kuid näiteks Sõrves võib päikesevarjutus jääda vaatleja jaoks väiksemamõõduliseks kui Tallinnas. Kui varjutust jälgitakse aga professionaalsete vahenditeta, ei tohiks see vahe Leedjärve sõnul olulist rolli mängida.

Osalisi päikesevarjutusi tuleb Eestis ette iga paari aasta tagant. Täielik päikesevarjutus oli Eestis viimati nähtav 1990. aastal. Järgmine toimub alles aastal 2126.

Print Friendly, PDF & Email