Saaremaal karujaht ära keelatud! (5)

Ma pole küll suuremat lehelugeja, viimasel ajal on nägemisega nii, et käed jäävad vägisi lühikeseks. Aga pealkirjad näen ära. Eile tuli naabrimees linnast ja oli Meie Maa kaasa toonud.

No tuhat ja tuline, lapin lehte ja mis ma näen? Otse esiküljel uudis “Saaremaal tänavu karujahti ei peeta!” Pagan võtku, Saaremaal metsad paksult karusid täis, söövad või silmad peast ära ja jaht ära keelatud!

Elan sellises üksikus metsatalus kahe soo vahel ja igal aastal saab ikka kimp karusid ära kütitud. Sellegipoolest on nendega koguaeg jama. Mis siis nüüd saab? Pidevalt teevad siin metsades pahandust, tuhnivad kartulipõllud üles, tallavad vilja ja rikuvad metsanoorendikud ära. Seenedki panevad nahka, sellepärast need linnapoes nii kallid ongi. Õunte ja marjade õgimisest rääkimata. Õnneks ei pea ma enam ammu mesilasi, siis ei läheks mesikäpad enam üldse õuest minema.

Üle soo talust naabrimehe Joosepi aidast viisid kevadel peale talveunest ärkamist isegi kapsaraua ära. Olevat veel mitmekesi käinud, peremees vaadanud aknast, ei julgenud õuegi minna. Nüüd pole naabril millegagi kapsaid riivida. Mul kadus eelmisel aastal ka õunamahla pressimise tungraud ära. Politsei otsis küll, aga ei leidnud. Öeldi, et jäljed viivad metsa. Teadagi, et karude töö. Ju läks metalliks sinna Sikassaarde, seal pidi ju ilma küsimata kõigi käest kokku ostetama.

Mitmel korral on nad metsas isegi tule lohakile jätnud. Eit ei julge üldse enam kodust välja minna, koergi kardab ööseks õue jääda.

Kuhu me oma suurte euronõuete ja looduskaitsmisega jõuame? Karusid nii paksult, et olla isegi kusagil ministrile otsa jooksnud. Raadiost ükspäev kuulsin. Ja mida need Ruhnu saare inimesed siis tegema hakkavad, need ju karude tagaajamisest elatuvadki? Küll nad nüüd kahetsevad, et omal ajal Pärnu alt Saare maakonda tahtsid tulla.

Tahaks riigi ametimeeste südametunnistusele koputada. Ise karjute kogu aeg, et linnad rebaseid täis. Maamehe peale ei mõtle aga keegi või ongi see siis uus regionaalpoliitika nüüd?

Print Friendly, PDF & Email