Maestro Eri Klasi teine kodu on nüüd Ekesparre’i hotellis

Maestro Eri Klasi teine kodu on nüüd Ekesparre’i hotellis

PARIM PAIK PUHKUSEKS: “Siin on kõik, mida puhkamiseks vajan, olemas,” kinnitas eile Ekesparre Residents Hotelli omanimelises numbritoas maestro Eri Klas.

“Ütle, mis elul on viga!” tsiteeris eile Kuressaares Ekesparre Residents Hotellis omanimelise toa ning tiitli “Ekesparre Artist in Residence” saanud maestro Eri Klas tuntud laulu sõnu. “Ma olen liigutatud, sellist au ei ole mulle varem osutatud,” märkis dirigent, kellele hotellipere tegi säärase kummarduse selle eest, et ta on 18 aastat juhtinud Eesti Rahvuskultuuri Fondi nõukogu.

Maestro Eri Klas oli oma uue, “Saaremaa koduga”, nagu ta seda ise rõõmsalt nimetas, rahul. Ta oli õnnelik, et Ekesparre omanik Arti Arakas sellise ideega just Saaremaa ooperipäevade künnisel tema poole pöördus. “Siin on kõik, mida vajan, olemas, mul ei ole puhkuseks vaja tantsusaali,” sõnas Klas, kes siiani käinud Saaremaal peamiselt spaades oma “elukutsest tulenevatele haavadele abi otsimas”.

Ekesparre Residents Hotellis kannab tuba number kaks Eri Klasi nime ning toas, kus eile olid laual rukkililled, on seinal ka vastav info. Arakase sõnul on kõigis teistes tubades olemas seintel väike esindatus kunsti näol, kuid Eri Klasi toa seinale hakatakse kunstiteoseid otsima koos maestroga. “Tegelikult on kõige kaunim maal see vaade siit aknast välja,” arutles Klas, “mis on kaunim, kui suvepäev Saaremaal, vaatega siit hotellitoast lossile, kus täna on algamas Saaremaa ooperipäevade esimene ooperietendus.”

Dirigent märkis, et juhatab nii sel kui ka järgmisel aastal Saaremaa ooperipäevade galaetendust, kuid kindlasti läheb ta suure huviga vaatama Black American Opera “Porgy ja Bessi”, kuna on seda ka ise juhatanud nii Estonias (kui Porgy osa laulis Georg Ots) kui ka Savonlinnas. “Mul on üldse Gershwine muusikaga olnud eriline suhe,” avaldas maestro, kelle arvates on ooperipäevad tänu Aivar Mäe käe alla minekule astunud sammu uude kvaliteeti.

“Käisin vaatamas lossihoovis ja võin kinnitada, et sinna ei ole üles pandud mitte tavaline telk, nagu see on olnud festivali “Saaremaa valss” ajal, mida olen käinud Saaremaal vaatamas ja juhatamas. “Kui ma seda pärast olen televiisorist üle vaadanud, on see rohkem meenutanud sellist Soome tantsulava, kus soomlased tantsivad ja eestlased ning soomlased esinevad.

Klas on kindel, et Saaremaa ooperipäevad astuvad kandadele ka juba suurtele põhjanaabrite kultuuriüritustele – Savonlinna ooperipäevadele ja Turu muusikapäevadele. “Nii mõnigi soomlane on öelnud, et tal on odavam siia ooperit nautima tulla, kui Savonlinna minna,” avaldas maestro, lisades, et Saaremaal toimuv on nüüdseks võtnud rahvusvahelised mõõtmed.

Eri Klas ütles eile, et kavatseb oma uues teises kodus esimese hooga olla kolm päeva, siis käia ära juhatamas Tallinna Kammerorkestrit Lahemaal. “Aga ööseks tulen kindlasti siia tagasi,” lubas ta.
Ekesparre Residents Hotell on privaatne kümne toaga juugendstiilis hotell, mis asub Kuressaares linnuse raveliinil.

Residents sai 20ndatel aastatel kuulsaks kirjanikeühenduse “Siuru” liikmete puhkekohana (Artur Adson, Hendrik Visnapuu, August Gailit jt), millest tuleneb ka hoone hüüdnimi “Siuru loss”.

Aastail 1930–1940 pidas majas pansionaati ja taimetoidurestorani Elisabeth Pohl. Sõdade ajal oli hoone kasutusel staabina, hiljem ka miilitsaosakonnana. 1950. aastal avati majas taas vöörastemaja. Pärast taasiseseisvumist hakati 1996. aastal hoones Lossi hotelli nime all taas majutusteenuseid pakkuma. 2007. aastal renoveeriti maja ettevõtja Arti Arakase poolt ning alates käesoleva aasta maikuust on väärikas hoone jälle külalistele avatud.

Print Friendly, PDF & Email