Linnuses avati Toronto saarlaste näitus

Linnuses avati Toronto saarlaste näitus

SAARLASED KOOS: Saarlaste Ühing Torontos esimees Johannes Pahapill ja Saaremaa Muuseumi direktor Endel Püüa avamisel.

Kuressaare linnuse kaitsetorni III korrusel avati eile väljapanek “Saarlaste Ühing Torontos Eesti aadete hoidjana”.

Torontost olid näituse puhuks kodusaarele tulnud Saarlaste Ühingu esimees Johannes Pahapill ja kaks saatjat – Leida Helde ja Leida Tõsine.
Saaremaa Muuseumi direktor Endel Püüa sõnas avakõnes, et mõte taolisest näitusest hakkas idanema eelmise aasta lõpus. Kuna vabariigi 90. juubeliaasta puhul on augustikuu kultuuriministeeriumi sisustada, siis pöördutigi Saaremaa Muuseumi poole, et rahvani tuua teema “eestlased ja nende võitlused eksiilis”.

Püüa sõnul haaras muuseum ideest kohe kinni, mille järel võeti ühendust Kanada saarlastega, kes samuti kohe nõus olid ning seejärel hakatigi näitust ette valmistama. Kanadasse materjali koguma sõitsid kuraator Külli Rikas ja asssistent Maret Soorsk.

Püüa sõnul lahkus 1944. aastal palju saarlasi välismaale, kuid sealsed eestlaste liikumised on eestlust alati kõrgel hoidnud ning pole Nõukogude okupatsiooni tunnistanud. Näituse avamisel näidatud lühifilmist selgus, et lausa pooled Saaremaalt lahkunud inimesed suundusid Kanadasse, neist 2500 Torontosse ja selle ümbrusesse.

Tagasi kodus

Saarlaste Ühingu Torontos esimees Johannes Pahapill sõnas oma kõnes, et ei mõelnud saarlastele jah-sõna ütlemisel kaua. “Idee oli hea, tuleb ära teha,” meenutas Pahapill toonast pakkumist. Pahapilli sõnul puudub sealsetel noortel otsene ühendus Saaremaaga, kuid nende huvi kestab siiski edasi. Pahapilli sõnul on kas või see näitus näiteks, kuidas välismaal ja Saaremaal elavad saarlased omavahel koostööd saavad teha.

Näituse kuraator Külli Rikase sõnul ootas Kanadasse näitusematerjali koguma läinud saarlasi ees soe vastuvõtt ning materjali pakuti rohkem, kui Saaremaale kaasa sai tuua. Lisaks pildimaterjalile, kirjeldavatele tekstidele-mälestustele ja raamatutele on näituse oluliseks osaks Kanadas viibinud, kuid nüüd taas Saaremaal elava Alar Allase kokku monteeritud film.

Külli Rikase sõnul jääb film näitusesaalis jooksma kuni ekspositsiooni lõpuni. Filmis meenutavad Saaremaalt lahkunud inimesed minekuhetki, näidatakse Torontos elavate saarlaste koosviibimisi ning räägitakse lahkumise hetke ajaloolisest taustast.

Taas Saaremaale tulnud Leida Tõsine ütles, et tal on väga hea meel, et selline näitus Kuressaares avati. “Näitus andis hoogu jälle koju tulla,” sõnas ta.

Toronto Saarlaste Ühingu näitus jääb linnuse kaitsetorni kolmandal korrusel avatuks 14. septembrini.

Print Friendly, PDF & Email