Parimat koduõlu tehakse Pihtlas

Parimat koduõlu tehakse Pihtlas

PROFESSIONAALNE TEGIJA: Tänavune parim Saaremaa koduõlle meister Arved Välile (vasakul) andis Agricentri poolt välja pandud aiamööbli üle Saare Sangade president Toivo Naagel.

Tänavu juba 12. korda peetud parima koduõlle võistluse võitis Pihtla õlleköögi märjuke. Õllemeister Arved Väli sõnul on ta Õlletoobril oma koduõllega kohal olnud 11 aastat ning aeg-ajalt ka võistlustest osa võtnud. “Ühel korral olen ka teiseks tulnud, kuid võit oli mulle suureks üllatuseks,” märkis ainsana Eestis koduõlle müügiõigust omav õllemeister.

Väli, kelle selja taha jäid õllemeistrid Tarmo Tool Leisist ja Riho Mets Kaarmalt, ütles, et võistluseks ta eritelli pole teinud. “Siitsamast lasin,” osutas ta müügileti taga olevale kraanile.

Väli alustas koduõlle tegemist 1990. aasta detsembris Pihtla mõisas. Praeguseks on ta ainus õllemeister, kes suutnud ennast läbi närida bürokraatlikust paberimajandusest ning võib oma toodangut ka turustada (Hiiumaal on tunnustatud õllemeister veel Kaido Lõpe, kuid tema tohib ametlikult õlut pakkuda vaid oma turismitalu külalistele).

“Eks ma uute aegade tulekuga mõtlesin, et ka koduõllega võib haljale oksale jõuda,” muigas tehnikaharidusega kunagine Varma õlletehase tehnoloogiainsener ning neli ja pool aastat õlletööstust juhtinud mees. “Praegu on aga elu näidanud, et talvel pole midagi teha, suvel ei jõua aga õlut laagerdadagi,” rääkis Väli, kes teab, et kogu Saare maakonnas on tegelikult oma sadakond õllemeistrit, kes aeg-ajalt kesvamärjukest teevad, olgu siis jaanipäevaks või jõuluks, pulmadeks või sünnipäevaks.
“Vanasti osati taludes ikka õlut teha, see pole Saaremaal mingi imeasi,” arvas Väli, kes teab oma ema jutu järgi, et “kui vanaisa Jüri hakanud kodus õlut tegema, olnud õue pealt valju laulu kuulda juba vara hommikul, see oli tal selline komme olnud”.

Klubi Saare Sangad, kes viimased kaheksa aastat koduõlle võistlust korraldanud, president Toivo Naagel sõnas, et kokku võistles seekord 21 meistrit, kõik Saaremaalt. Varasematel aastatel on saare õllele konkurentsi käinud pakkumas ka Hiiumaa ja Põlvamaa meistrid. Naagel toonitas, et võistlustele toodud kesvamärjukesed on aasta aastalt paremaks läinud. “Huvitav oli see, et tänavu oli tunda selliste maitseõllede osakaalu tõusu, oli kadaka-, maasika- ja kirsimaitselisi õllesid,” rääkis Naagel.

Võiduõlle puhul oli žürii teinud oma paberitele järgmisi märkeid: hea, mõnus juua, kibe, väga hea.

Print Friendly, PDF & Email