Muhu külaseltsing õmbleb uusi vatte (2)

Muhu külaseltsing õmbleb uusi vatte

ILUS JA PUNANE: Haruldane tumepunane vatt jäi Külasema seltsi liikmete silma juhuslikult.

Muhu Külasema külaseltsing teeb oma tantsijatele uusi riideid. Vatid tulevad tumepunased, mis on Muhu tavaliste mustade hulgas haruldane.

Külasema külaselts on tantsu-lauluselts. Kui varem oli naistel seljas Muhu triibuseelik ja peal tikanditega T-särk, siis nüüd tuli mõte teha ilusatele seelikutele ka korralikud vatid peale, ütles Noormets.

Tegemist on eriliste vattidega, sest selliseid ei ole isegi muuseumides. Sellist vatti ei ole Noormetsa andmetel varem Muhus nähtud. Seetõttu on ta segu traditsioonidest ja uudsusest. “On huvitav, et kuigi Muhu on nii väike ja läbi otsitud, tuleb ikka midagi uut välja,” ütles Noormets. Rahvariie ei olegi alati täpselt samasugune. See elab ja muutub alati koos omanikuga. Igaüks, kes rahvariiet teeb, paneb sellesse killukese iseennast, lisas Noormets.

Vattide tegemisel võeti eeskujuks juhuslikult nähtud vatt, mis kuulub Kaie Rõõm-Laanetile. Muhulastele jäi see silma, kui Rõõm-Laanet käis sellega Raadio Kadi sünnipäeval Orissaares. Selle järgi hakati koostama esialgseid jooniseid ja nüüd on esimesed tükid Noormetsa sõnul ka valmis.
Kaie Rõõm-Laaneti sõnul on tegu tema jaoks väga tähtsa vatiga, mille ta sai oma kolleegilt Tõnis Kipperilt. Vati on teinud arvatavasti Kipperi vanatädi Emilie Kipper, kes paar aastat tagasi meie hulgast lahkus ja pärandas kogu oma käsitöö Kipperile.

Rõõm-Laaneti sõnul tõmbab tumepunane vatt tähelepanu kõikjal, kuhu ta sellega läheb. Isegi poes käies kiidavad müüjad kaunist riiet, ütles punase vati omanik.

Muhulaste uued rõivad valmivad Orissaares Leela Ligi ja teiste sealsete käsitööliste abil. Ligi sõnul tehakse kokku 20 vatti. Neist viis valmivad Rõõm-Laanetile kuuluva vati järgi, ülejäänud 15 saavad olema klassikalised Muhu nipiga vatid.

Vajadus uute vattide järgi tekkis Noormetsa sõnul talvel, kui näis, et T-särkides üles astumine on kuidagi veider. Juhuslikult satuti nägema Rõõm-Laaneti vatti ja nii kõik algas. Algsed joonised valmisid piltide järgi. Nüüd on eeskujuks olev vatt tegijate kätte jõudnud, et tulemus parem ja täpsem saaks.

Tükid on juba valmis kootud ja osa neist ka roosimiseks tikkijate käes. Valmis peaksid külaseltsi uued rõivad saama juba kolme-nelja nädala pärast, ütles Noormets. Vattide valmimisel on abiks olnud Muhu vallavalitsus, Saaremaa kultuurkapital ja Pädaste mõis.

Print Friendly, PDF & Email