Merepäevad toovad saarlased taas kokku (5)

Tänavuste merepäevade raames toimub ka saarlaste kokkutulek, kuhu oodatakse saarlasi erinevatest Eesti ja maailma nurkadest.

Kuressaare Merepäevade peaprodutsent Reet Truuväärti sõnul ei ole nad saarlasi piiritlenud Saaremaa päritoluga, vaid saarlaste kokkutulekule on oodatud ka teised Saare maakonna saartel elavad inimesed ning miks mitte ka hiidlased.

Truuväärt sõnas, et lisaks toredale kokkusaamisele on plaanis rääkida südamest südamesse ka veidi tõsisemalt saarte teemast. Selleks puhuks toimubki reedel, 1. augustil kell 15 Kuldse Lesta telgis konverents ”Kodusaar kutsub”. Räägitakse nii majandusest, arendusprojektidest, identiteedist kui saarlasest mandriinimese pilgu läbi.

Truuväärti sõnul püüdlevad korraldajad selle poole, et saarlased oma identiteeti rohkem teadvustaksid. ”Võib-olla selline veidi tõsisem rääkimine ja konverents võtavad uuesti need identiteedi ja saarluse tugikeskuse loomise idee üles,” selgitas Truuväärt.

Saarlaste kokkusaamise idee oli Truuväärti sõnul korraldajatel ka möödunud aastal, kuid mõte käidi välja liiga hilja. Samas ei toimu taoline kokkutulek Truuväärti sõnul esimest korda. Sarnaseid kokkusaamisi on saarlastel olnud ka 1989. ja 1991. aastal. Toona olid kohtumised ajendatud raudse eesriide langemisest ja soovist suguvõsad taas kokku tuua.

Seekordne kokkutulek päris sama eesmärki küll ei kanna, kuid on siiki korraldatud saarlaste ühtsustunde tugevdamiseks. Samuti soovitakse mandrile läinud saarlastele näidata, et Saaremaa on väga hea elukeskkond. Kokkutuleku niiöelda hüüdlauseks on Truuväärti sõnul ”Tagasi saarlaseks”.

Seda, millistest maailmanurkadest saarlasi merepäevadele tulemas on, Truuväärt öelda ei osanud. Huvi on tema hinnangul aga suur olnud. Truuväärti sõnul tehti teavitustööd nii Eesti Majades, saatkondades, saarlaste organisatsioonides kui erinevates väljaannetes.

Tulijate jaoks seatakse üles sissekanderaamat, kuhu kokku tulnud saarlased saavad märkida, kust nad tulid ja millisest Saaremaa osast pärit on.

Print Friendly, PDF & Email