Riigitöötajate palgakõnelused jätkuvad suve lõpus

Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) ja valitsuse läbirääkimisdelegatsioon tutvustasid teisipäeval toimunud kohtumisel oma seisukohti ning otsustasid uuesti kohtuda suve lõpus.

“Ainus asi, milles me kokkuleppele jõudsime, oli see, et EAKL-i delegatsioon kohtub juuli lõpus eraldi rahandusminister Ivari Padariga ning siis tuleb jutuks eelarveteema laiemalt,” ütles BNS-ile EAKL-i esimees Harri Taliga.

Taliga sõnul rääkisid riigi esindajad kohtumisel, et rahandusministeerium on andnud ülesande külmutada riigitöötajate palgafond ning vähendada tegevuskulusid kaheksa protsenti. Seega on palgatõus võimalik ainult riigiasutuste sisemiste reservide kasutamise arvelt, näiteks kui koondada töötajaid.

Taliga sõnul oleks selline tegevus lühinägelik ja ametiühingute hinnangul tuleks hoopis riigi tulude poolt suurendada. Ta märkis, et koondamiste tulemusel ei taga riik teenust, mida inimesed riigilt ootavad.

Taliga sõnul tuli valitsus ainsa positiivse uudisega välja astmepalkade osas. “Rahandusministeerium on välja tulnud palgamäärade muutmise eelnõuga, mille järgi tõusevad astmepalgad 7–23 kuni 16 protsenti. Kõrgemad palgaastmed vahemikus 24–35 jäävad eelnõu järgi muutmata,” märkis Taliga.

Eelnõu järgi tõuseks näiteks 7. palgaaste praeguselt 4350 kroonilt 5075 kroonini ning 23. palgaaste 6390 kroonilt 6575 kroonini.
EAKL-i juhatus otsustas juunis, et riigiteenistujate ja valitsusasutuste hallatavate asutuste töötajate palka tuleb tõsta vähemalt prognoositava tarbijahinnaindeksi ja töö tootlikkuse kasvu võrra.

Ametiühingud peavad vajalikuks kehtestada järgmisel aastal politseiametnike minimaalseks palgamääraks 10 000 krooni kuus, piirivalveametnikel 11 500, päästetöötajatel sõltuvalt komandost 9000–11.500, vanglainspektoreil olenevalt klassist 11 625–13 500 ning vanglavalvureil 8625 01509625 krooni.

Print Friendly, PDF & Email