Piial ja Priidul on kolm poega

Piial ja Priidul on kolm poega

UUS PÕLVKOND: Ornitoloog Rein Nellis, Piia ja Priidu võsukestega kontakti loomas.

Saaremaal Hakjala kandis pesitsevatel ja raadiosaatjatega varustatud must-toonekurgedel Piia ja Priidu pesas kasvavad sel aastal kolm poega.

Möödunud nädalal Piia ja Priidu pesa uurimas käinud ornitoloog Rein Nellis ütles Oma Saarele, et must-toonekurepaari pesas sirguvad kolm täis elujõulist, heas toitumuses poega ning nagu pesakülastuse korral kombeks, kõik pojad kaaluti, mõõdeti ja rõngastati.

“Millal pojad täpselt sündisid, seda on raske öelda,” rääkis Nellis. “Kuna aga must-toonekurgede haudumisperiood kestab umbes 30 päeva, siis võib oletada, et ilmavalgust nägid kurepojad kas mai lõpus või juunikuu alguses.”

Nellise sõnul ei oska nad praegu veel määratleda ka pisikeste kurgede sugu. “Võtsime neilt suleproovid ja vastuse kurepoegade soo kohta peab andma geneetiline ekspertiis,” lisas ta. Vanalinde kurepesa külastamise ajal ornitoloogid ei näinud.

Möödunud aastal ehitasid ornitoloogid Piia ja Priidu tabamiseks lindude toitumisalale spetsiaalse lõksu, sest nende pesast püüdmine võinuks halvemal juhul põhjustada pesa hülgamise. Priidu tabati 2007. aasta 26. mail ja varustati korra juba konnakotka seljas kasutusel olnud saatjaga. Piia saadi kätte ja varustati uue saatjaga 2007. aasta 21. juulil.

Internetiportaalis looduskalender.ee avaldatud artiklis kirjutas linnuteadlane Urmas Sellis, et raadiosaatjatega varustamine pole muutnud lindude elukvaliteeti kehvemaks. “Kui kõik plaanide järgi läheb, siis varustame jälgimisseadmega ka mõne Piia ja Priidu poja,” märkis ta.

Sel aastal Kesk-Aafrika Vabariigis talvitunud must-toonekurg Priidu alustas tagasirännet 5. märtsil ja jõudis Saaremaale 7. aprilli pärastlõunal. Tema kaasa Piia talvitus sel aastal Sudaanis, kust alustas tagasilendu 7. märtsil. Saaremaale jõudis ta 19. aprilli pärastlõunal. Linnuteadlastele teadaolevail andmeil on Priidu ja Piia vähemalt kahel varasemal aastal koos pesitsenud.
Rännet Aafrikasse alustas Piia möödunud aastal 28. juulil, Priidu aga 15. augustil. Linnuteadlane Rein Nellis avaldas arvamust, et sel aastal alustavad nad tagasilendu lõunamaale mõnevõrra hiljem. “Aasta tagasi neil pesitsemine ebaõnnestus, sellega on seletatav ka rände suhteliselt varajane algus,” selgitas ta. “Kuid sel aastal peavad vanalinnud oma kolm poega ka üles kasvatama.”

Print Friendly, PDF & Email