Admiral Cowan saab selga troopikavormid (1)

Admiral Cowan saab selga troopikavormid

VEEL MUSTAS: Admiral Cowani meeskond on sel pildil veel tavapärastes mereväevormides, kuid juba nädala pärast võivad nad esimesena Eestis kanda uut valget troopikavormi.

Neljaks kuuks Vahemerele suunduva Kuressaare vapilaeva Admiral Cowani meeskond saab esmakordselt Eestis valge troopikavormi.

Valge troopikavormi mõte ei ole teha lihtsalt vahelduseks midagi teistsugust, vaid et laeval, mis läheb Vahemere piirkonda, kus on palav kliima, ei peaks kantama tavapärasest paksemat musta mereväevormi, millega oleks lihtsalt palavam.

Tulenevalt soojast kliimast, kuhu mereväelased lähevad, on troopikavorm õhem ja ei neela nii palju valgust, seega on see mugavam.

Mereväe staabist öeldi, et valget vormi katsetatakse esmakordselt ning niipea seda teistele laevadele ei jagata. Kas kohe valmiv valge vorm laiemalt kasutusse võetakse, selgub sellest, kuidas vorm Admiral Cowani meestele missioonil sobib, kas vorm on piisavalt hea. Nii, et tegemist on alles eksperimenteerimisega. Praegu on uued valged vormid meeskonnale ära tellitud, kuid kätte pole neid veel saadud.

Edaspidi on mereväes plaanis, et valgest vormist saaks mereväelase vormielement lisaks tava- ja töövormile. Tavavorm on Eestis valge särk ja must ülikond, töövorm on tumesinine, mida kasutatakse laeval teenistuses olles. Töövorm jääb siniseks ka Vahemeres, sest laevas sees ei ole palav. Meie naabritel Soomes, Rootsis, Taanis näiteks on mereväes troopikavorm juba kasutusel.

Kuressaare vappi kandev miinijahtija Admiral Cowan osaleb NATO kiirreageerimisüksuse NRF-11 mereväekomponendis ning kuulub NATO miinitõrjeeskaadri SNMCMG1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1) koosseisu. Seal osaleb laev miinitõrje operatsioonide läbiviimises, et vähendada riski tsiviillaevaliiklusele või on 5-päevases valmiduses Eestis.

Seoses sellega läheb Admiral Cowan 25. juulist kuni novembri lõpuni Põhja regioonide miinitõrjeüksuse koosseisu, mille otstarve on harjutada koostööd NATO teiste üksustega. Laeva komandöri Johan-Elias Seljamaa sõnul annab missioonil osalemine võimaluse harjutada tegutsemist üksuse koosseisus ning parandab oluliselt meeskonna väljaõppetaset, kuna üksuse töö edukus seisneb paljuski üksuse koostöövõimest.

Print Friendly, PDF & Email