Muhu käsitöölised käisid mandril muuseumivaramuis

Muhu käsitöölised käisid mandril muuseumivaramuis

EESTI RAHVA MUUSEUMI VARANDUST IMETLEMAS: Muhu muuseumi teadur Eda Maripuu (vasakult), muusikaringide juhataja ja muusikaõpetaja Leena Peegel ning käsitööseltsi liikmed Asta Sepp ja Siiri Mereäär talletasid oma märkmikesse hulga huvitavaid ideid ja lahendusi.

Eelmisel nädalal tegi Muhu käsitööselts Oad ja Eed koos mõne Muhu muuseumi töötajaga uute ideede saamiseks tutvumisreisi mandri muuseumivaramutesse.

Teisipäeval külastati Eesti Rahva Muuseumi, kus vaadati Eesti vabariigi 90. aastapäevale pühendatud ajutist näitust “Eesti uhkus. Tehtud Eestis”, erinevaid püsinäitusi ning edasi “tuhlati” muuseumi kogudes.

ERMi kogudes on praegu 134 315 eset, lisaks käsikirjalised arhiivid ja suur fotokogu. Muuseas avastas Muhu muuseumi ürituste korraldaja sealt põneva voldiku “Vaimse kultuuripärandi kaitse konventsioon”, kus teiste väärt tegijate reas on Muhu Muhro roogkatusetegijad.

Muuseumi kogudes said muhulased näha Muhu nipiga vatte, mis olemas Riina Tombergi raamatus “Vatid, troid, vamsad – silmkoelisi kampsuneid Lääne-Eesti saartelt”. Muhu muuseumi teadur Eda Maripuu oli palunud raamatust nähtud varanduse välja otsida ja muhulaste tulekuks valmis panna. Peale vattide vaadati üle ka aegade jooksul rahvamuuseumi kogudesse korjatud muhu sukad, kindad ja tekid. Leiti huvitavaid ideid ja lahendusi, käsitöötegijad vihtusid hoolega endale märkmikku tallele erinevaid mustreid ja tegumoode.

Ööbiti meeldiva interjööri ja õhustikuga Viljandi lähistel põlislaanes asuvas Männiku metsatalus. Hommikul jätkati teekonda Pärsti vallas Viljandimaal paiknevasse Heimtali koduloomuuseumisse, kus on väljas kõik Anu Raua kogud. Kui Anu Raud muuseumi oma hoole alla võttis, tõi ta oma koju kogutud käsitööesemed ja vanaaja asjad sinna välja teistele vaatamiseks.

Snitti oli muhulastel Heimtalistki küllaga võtta. See muuseumis käik tekitas elevust enim – kõike sai oma käega katsuda, tekkis palju ideid ning vastuvõtt oli väga soe. Käidi ära ka Anu Raua kodus, kus ERMi poolt välja kuulutatud juubelivaiba kavandikonkursi võitnud kunstnikul oli valmiv võiduvaip laiusega 4 m ja kõrgusega 180 cm parajasti seina peal tegemisel. Muhulastel tekkis uhke tunne, et “kunagid, kut see vaip oo ülaval ERMis, soavad nad ütelda, et nad oo oma ihusilmaga näin selle tegemist”.

Viljandis külastati Pärimusmuusika keskust ja lossimägesid ning siis võeti suund Olustvere peale, et üle vaadata ka Olustvere mõis. Tutvuti hoonete arhitektuuri ja sisustuse disainiga ning vaadati Voldemar Luhti näitust “Hobuse 1000 tööd”. Meistri valmistatud ligi 500 inimesi ja hobuseid erinevates töödes ja tegemistes kujutavast puunikerdisest oli lossi püsiekspositsioonis välja pandud poolsada.

Käsitööseltsi Oad ja Eed ja Muhu Muuseumi reis sai teoks tänu Muhu vallavalitsuse ja kultuuriministeeriumi toetusele.

Print Friendly, PDF & Email