Kihelkonna kiriku oreli restaureerimistööd jätkuvad

Kihelkonna kiriku oreli restaureerimistööd jätkuvad

 

Saksamaal Braunsbach-Döttingenis juuni keskel toimunud 34. Balti kultuuripäevadel räägiti Kihelkonna kiriku oreli restaureerimise ettevalmistamise hetkeseisust.

“Kihelkonna kiriku ajaloolise Steini oreli (fotol) dokumentatsiooni koostamisega tehti algust 2007. aasta suvel kolme erineva oreliehitus- ning restaureerimisorganisatsiooni koostöös,” rääkis Oma Saarele restauraator ja oreliehitaja Alexander Eckert.

Tema sõnul teevad Eesti poolelt tööd Alexander Eckerti firma Tallinnast ja Toomas Mäeväli Kuusalust ning Alvis Melbardis Lätist.

Dokumentatsiooni koostamisel osaleb ka Eestist pärit organist ja kunstiajaloolane Külli Erikson ning töid toetab Lõuna-Saksamaa Rottweili Ülikooli oreliekspertide õpingute koordinaator dr Michael Kaufmann. Kõigele eelnevale lisaks jälgib projekti kulgu veel Rootsi oreliasjatundja Göran Grahn Stockholmist, kes on ühtlasi ka rahvusvahelise orelimeistrite ühingu sekretär. Grahn on Kihelkonnal asuva oreli säilitamisega tegelenud tänaseks juba mitmeid aastaid.

Kihelkonna kiriku 1805. aastast pärineva oreli ehitajaks on seniste andmete kohaselt Badenist, Karlsruhe lähedalt Durlachist pärit orelimeister Johann Andreas Stein. Esialgsele ühe manuaaliga orelile ehitas Stein 1812. aastal juurde veel pedaaliosa. Suuremate ümberehitamiste käigus 1890. aastal lisas Lätist Jekabpilsist pärit meister Friedrich Weissenborn orelile veel teise manuaali.

Kihelkonna orelil on kokku üle 18 registri. Dokumenteerimise käigus tuleb kõik üle 900 orelivile ükshaaval välja võtta, üle mõõta, fotografeerida ja tagasi asetada. Selle ja muu inventariseerimistööga alustati juba 2007. aasta suvel. 2007/2008. aasta talvel lisandusid arhiiviuuringud.

Dokumenteerimistöid finantseerib Baden-Württenbergi Saksa-Balti sõprusring.
2008. aasta suveks ja sügiseks kavandatakse edasisi praktilisi dokumenteerimistöid.

Print Friendly, PDF & Email