Olümpiamängud – made in China

Olümpiamängud – made in China

HIINA POLIITIKA VS SPORT: Saastesse mattunud Pekingi OM-i maskott ja Hiina vaimne juht Mao Tse-Tung.

Hiinlased on alates korraldamisõiguse saamisest näinud kurja vaeva, et kõik saaks suurpidustuste ajaks korda. Kui palju nad ka ei pingutaks, made in China hõng jääb kõigele külge.

Meetmed, millega reostunud ja tööstuslikku Hiinat püütakse olümpiaajaks läänelikuks terviselinnaks muuta, on vahel väga radikaalsed ja ka naljakad. Tänu ROK-i kõrgetele nõudmistele on Hiina pidanud paljudes asjades tegema tugevaid järeleandmisi, mida muidu selles kultuuriruumis ette ei kujutakski.

Hiljuti leidsid olümpiaehitisi külastanud ametnikud ja sportlased eest neile harjumatud käimlad. Tegemist oli Hiinas tavaliste kükkkempsudega: põrandas oli auk ja selle kõrval kohad, kuhu seista. Lihtne, ja hiinlastele loomulik. Loomulikult tehti olümpiakempsude suhtes järelandmised ja augustis käivituvate mängude ajal saab ka istuvas asendis häda teha.

Samuti tuleb Hiina võimudel teha järeleandmisi interneti osas. Hiina tsenseerib internetti ja lubatud on vaid teatud leheküljed. Peking on aga oma olümpiakorraldamise lepinguga kohustatud ligi 30 000 kohalesaabuvale ajakirjanikule võimaldama vaba kajastamise tingimused. Nii võib olümpiamängude ajal Pekingis leida võimaluse ka poliitiliselt ebakorrektsete ja pornograafiliste lehekülgede vaatamiseks.

Õhusaastega võitlemiseks on Hiina võtnud kasutusele üpris radikaalsed võtted. Alates 20. juulist peatatakse kaheks kuuks ehitustegevus ja kivisütt kasutavad elektrijaamad sunnitakse saastet piirama ligi kolmandiku võrra. Nädalad enne mängude algust tehakse Pekingist tõeline terviselinn: keelatakse isegi pihustatavate värvide välistingimustes kasutamine.

Kui vahetult enne mängude algust ei ole, hoolimata 19 tehase sulgemisest, õhusaaste ikka veel piisavalt madal, võetakse kasutusele veelgi rangemad abinõud. Nende sisu aga ei taheta veel selgitada. Suure tõenäosusega piiratakse Pekingis ka autoliiklust.

Pekingis ei võidelda mitte ainult saaste ja inimeste vastu, vaid ka ilma endaga. Avatseremooniaks on lubatud kõik pilved peaareeni kohalt ära kaotada. Selleks pannakse linna ümber paika kahurid ja raketiheitjad, et tulistada lähenevatesse pilvedesse hõbejodiidilaengud. Lisaks on stardivalmis kolm lennukit. Kogu vihmatõrjeprojekt läheb maksma umbes pool miljardit dollarit.

Selle nädala alguses teatati, et kuu aega enne olümpiamängude algust on Pekingi õhk endiselt liiga saastatud, et vastata esitatud kvaliteedinormile. Ühel päeval ületas see lubatud normi lausa seitsmekordselt.

Korraldajad aga ei paanitse. Kindlasti on hiinlastel taskust võtta mõni salakaval totakas viis, kuidas kõik kaheksandaks augustiks korda saada. Pealegi ei ole Peking ainus, mis mängude paremaks korraldamiseks veidrustega tegeleb. Nelja aasta pärast maailma spordiparemikku võõrustavast Londonist evakueeriti sadu kasse, et nad olümpiaehitustöödele ette ei jääks.

Lisaks kassidele toimetati minema ka konnasid ja pisikesi salamandreid. Arvata võib, et Pekingis oleks teele jäänud hõrgutised oma koha leidnud ehitusmeeste rikkalikus menüüs.

Print Friendly, PDF & Email