Teedel laiavad rohelised autojuhid (6)

Teedel laiavad rohelised autojuhid

 

Põhimõtteliselt on nii, et Scooter auto plärakastis mängimas, endast suuremad kõllid tagaistmele, aknad lahti ning muidugi ise poolenisti sealt väljas, ja minek! Aga kui juhtub nii, et tänava pealt valitakse jälle mõni ohver, keda siis kallatakse üle karjete ja kahtlaste pilkudega? Või end “mehise mehena” parajasti üle autoakna välja kallutatakse, käed lahti lastakse, tasakaal kaotatakse ja aknast välja kukutakse või õigemini lennatakse? Iga kord, kui sarnase olukorra tunnistaja olen, pommitavad mind peas millegipärast küsimused. Tõesti, aga kui..?

Autojuhtide ajud on vist pehmeks läinud. Tundub, et varsti käin, üks jalg peenem kui teine, kuna pool kintsu on kellegi neljarattalise kaunistuseks läinud. Üha enam leidub juhte, kes jalakäijat üldse tähele ei pane ja temast võimalikult lähedalt mööda sõidavad. Oma uhke Mercedesega sõidetakse kasvõi vastassuunavööndis selleks, et tee ääres käivaid neide semmida. Isegi vastutulevatele autodele ei pöörata tähelepanu.

Tundub, et rollerid on varsti minevik, kuna aina rohkem noori läheb üle “rohelisele lehele”. Suur osa ringi kimavatest autodest ongi “rohelise lehega”. Loomulikult on väga palju verivärskeid juhte, kes on kohusetundlikud ja mõistlikud, kuid alles hiljuti nägin, kuidas kiirabi sõitis vilkuritega ning ükski auto talle teed ei andnud. No on isekaid juhte!
Üleüldse toimub liikluses suvel traditsiooniline muutus. Korraks elame nagu suurlinnas, mitte Kuressaares, kus poole tunniga jõuad jalgsi ühest linna otsast teise.

Eriti ohtlikud on noored liiklejad, kes kahjuks on ka tihti ise õnnetuse ohvriteks. Just need, kes õieti autoroolini ei ulatugi, kuid oma pööraseid noorpõlvesarvi tänavatel lolli mängides maha jahutavad.

Niipea, kui saabuvad need aastad, mil ise kroomitud velgedel autodega ringi tõmmatakse, tõdetakse, et tõeliseks ehmatuseks ei ole mitte tee äärde hoidvad liiklejad ja kõrvale vaatamata üle tee minevad kaasmaalased, vaid samasuguses kaasliiklejad. Siis nagu selguks, et ohho! reaalne maailm eksisteerib ka.

Alles siis saadakse aru ka suurtest reklaamidest “Kanna helkurit!” või “Kinnita turvavöö ka tagaistmel!”.
Ennekõike muidugi peale suurt südamekloppimist, millele eelnes inimese tee peale ette astumine või tema äärepealt allaajamine. Vahel paraku natuke hiline arusaamine, kuna uudiseid õnnetutest on palju olnud.

Võtkem aru pähe ja olgem optimistlikumad! Teise autojuhi sõimamine ei paranda teie auto mõlki, milles võib-olla et isegi süüdi olite. Olgem mõnusad ja tehkem üksteisele rusikahoobi andmise asemel pai.
Mina küll eelistaksin pimedal tänaval pigem pai saada kui järgneva nädala ühesilmaline olema. See on üks väike viis maailma paremaks muuta.
Äkki oleks parem autod garaaži jätta, kamp kokku ajada, aeg maha võtta ning matkale minna.

Sihtkoht ei pea olema sugugi Eesti teises otsas. Võtaks end käsile ning suunduks Mändjalga ja sealt edasigi.

Metsa all, rannas, ilma heitgaaside ja end lennukiteks pidavate autodeta on palju lahedam!

Anet Oll
anetss6@hot.ee

Print Friendly, PDF & Email