Vargad ohustavad Saaremaad (3)

Paljud meist mäletavad ilusaid aegu, kus Saaremaad peeti üheks turvalisemaks paigaks. Polnud vaja uksi lukustada ega vargaid karta. Kodust lahkudes oli vaja ainult kas kepp või luud välisukse kõrvale märguandeks panna, et majarahvas oli kodust lahkunud. Tulge mõni teine kord!

Need ilusad ajad on nähtavasti igavesti möödas. Viimasel ajal on selline tunne, et kõik Eestimaa vargad on Saaremaale kokku kogunenud. Muud enam ei kuule kui majadesse ja suvilatesse sissemurdmisest ning vargustest.

Uudistesaates teatas isegi seda, et Saaremaal varastati kaks palkmaja! No tule taevas appi! Niikaugele on siis kuritegevus läinud, et varastatakse juba isegi maju!

Ja see õudne metallivargus, mida Saaremaal igati soositakse. Milleks siis juba pikemat aega lubatakse sellesisulisi reklaamkuulutusi: “Sikassaare vanametalli kokkuost. Ostame alumiiniumi, vaske, pronksi, roostevaba terast, tuleme järgi ka väikestele kogustele. Transport tasuta”
No kas on varganäol veel ideaalsemat võimalust vaja otsida.

Raha jookseb ju ise taskusse. Vargal pole muud vaja kui otsida koht, kus metalli leidub. Maal on seda oma tarbeks igas peres. Helista aga Sikassaarde, telli tasuta transport ja leia sobiv aeg, millal omanikke kohal pole.

Niisama lihtne see ongi. Keegi sinu käest tõendusmaterjali ei küsima ei hakka. Müüa saad nii enda kui varastatud kraami.

Täpselt niimoodi toimetasid alatud varganäod minule kuuluva varaga. Aprilli lõpus leidsin, et meie lõppjärgus ehituse juurde olid tulnud värsked suure veoauto jäljed. Ehmatusega avastasin, et varastatud oli uus keskkütte katel, metallist pioneer-pliit, roostevaba soojaveeboiler, malmradiaatorid ja muud keskkütte paigaldamiseks vajaminevat metallkraami.

Olin need asjad ostnud ikka selleks, et majja küttesüsteem paigaldada. Ja nüüd äkki…

Juba järgmisel päeval viisin avalduse politseisse. Lootsin, et vargad leitakse kiiresti, sest tegu oli äärmiselt lihtsakoelise vargusega. Politsei käis isegi kohal. Tuvastas, et vargus oli toime pandud, lubas ühendust võtta. Lubaduseks see jäigi. Olen püüdnud telefoni teel teavet saada, kuidas lood on. Miks ei alustanud politsei kriminaalmenetlust?

Ma ei ole sellele küsimusele vastust saanud. Aga tahan saada, sest mulle on tekitatud suur kahju.

Üldiselt terves meie väikeses riigis on kuritegevus kohutavalt suur. Oleks ammu aeg riigijuhtidel kuritegevuse tõkestamiseks midagi ette võtta.
Kaua võib?

Adele Pihl

Print Friendly, PDF & Email