Laevanduse aastaraamat pakub huvitavat lugemist saarlastest (1)

Laevanduse aastaraamat pakub huvitavat lugemist saarlastest

 

Täna 69 aastaseks saav saarlane Enn Kreem (fotol) on valmis saanud Eesti Meremeeste Liidu egiidi all ilmunud neljateistkümnenda “Eesti laevanduse aastaraamatu”.

Autor Enn Kreem kirjutab saateks: “Kuna neljateistkümnenda aastaraamatu ilmumine langeb kokku Eesti Vabariigi juubeliga, siis alustasime meie riigi algusetapi suurmehe Ants Piibu artikliga meremeeste rollist iseseisvumisaegadel, mis kirjutatud vabariigi 10. aastapäevaks.

Autor meenutab eesti meremeeste nii materiaalset kui vaimset tuge meie riigi loomisel ja lõpetab lausega – kestku sama vaim edasi meie meremehis.” (Ants Piip töötas ka Kuressaare merekooli õpetajana. – A. L.).
Raamatu koostaja muretseb rannavetekalurite pärast. “Kalapüük väheneb aasta-aastalt. Seetõttu on oluline kalurite jätkusuutlikkuse teema. Lisaks sellele meenutatakse kahes artiklis aegu, mil Eesti kalurid töötasid kaugetel ookeanidel,” on lugeda autori saatesõnadest.

Saarlastest on aastaraamatus oma lood avaldanud Jüri Lember, kes kirjutanud Eesti mereklastrist. Saaremaa Laevakompanii juhatuse esimees Tõnis Rihvk avaldab mõtteid mandri ja saarte vahelise laevaühenduse tulevikust. Saarlasest keskkonnaminister Jaanus Tamkivi on oma artikli pealkirjastanud “Saaremaa püsiühendus on valitsuse lubadus”.

Mereajaloolase Bruno Pao artikkel 1971. aastal maha kantud Verhojanskist kannab pealkirja “Ajast, mil viimne kaubaaurik seisis sillas”. Saar-lasest autor on ka Peeter Veegen, kes valgustab lugejaid Narva kanalist. Saaremaa juurtega Mati Õun aga meenutab kolmveerand sajandi tagust aega, millal Eesti sõjalaevad Lennuk ja Vambola Peruule müüdi.

Kellel huvi, saab teada ka Eesti Kaptenite Klubist, Eesti Laevaomanike Liidu liikmetest, värskelt diplomeeritud kaptenitest ja vanemmehhaanikutest jne.

Print Friendly, PDF & Email