Kaheksandal Kuressaare lossi päeval lehvivad viie riigi rahvuslipud

Üks päev kestab Saaremaal kauem kui 24 tundi – see on Kuressaare lossi päev, mis tänavu 4.–6. juulini saab teoks juba kaheksandat aastat järjest. Aastate vältel on vaheldunud eestvedajad, on vaheldunud esinejad, kuid ürituse olemus on jäänud siiski samaks: tegu on ajaloost inspireeritud kogupereürituste sarjaga.

Piiskopi pidusöök, öökino ja muuseumiöö

Nagu juba tavaks saanud, käivitub üritus reede õhtul kell üheksa algava piiskopi pidusöögiga neile, kes sellel osalemiseks ettetellimise korras pääsme on lunastanud. Samal ajal loob lossihoovis rahvalikku pidumeeleolu muhulaste ansambel Laulusõbrad käsikäes Saaremaa maheköögiga.

Tund enne südaööd on linnuse kapiitlisaalis võimalik osaleda kontserdil, kus Mikk Sarv, Anne Maasik, Heikki-Rein Veromann ja Toivo Sõmer kannavad ette Villem Grünthal-Ridala regivärsilise poeetilise kokkuvõte Uue Testamendi evangeeliumidest “Püha Risti ringkäik”. Just selle kontserdiga seoses on linnuse kaitsetorni VI korrusel üles seatud sama teose illustratsioonidest koosnev Reti Saksa graafikanäitus.

Südaööl toimub lossi päeva pidulik avamine seekord linnuse kaguküljel, kus esitatakse lühike läbiõige järgmise päeva esinejate programmist. Sellele järgneb muuseumiöö linnuses ning traditsiooniline öökino laululavapoolsel seinal, kus tänavu demonstreeritakse eesti filmiklassikasse kuuluvat linateost “Verekivi”.

Protsessioon viie maa rahvuslippude all

Laupäeva hommikuks on lossihoovi oodatud käsitöölised oma oskusi ja tooteid demonstreerima. Mõistagi on huvilistel võimalik üht-teist ka kaasa osta. Lossis toimuvad teatraliseeritud ekskursioonid ning kõlab vanamuusika.

Traditsiooniline rongkäik toimub tänavu varem – protsessioon Kuressaare Linnateatri juurest Lossihoovi toimub viie maa rahvuslippude all ning algab juba keskpäeval, kell 12, misjärel astuvad kindluse territooriumil oma programmidega üles erinevad ajaloolise kultuuri klubid Türgist, Poolast, Tšehhimaalt ja Soomest.

Külalisesinejatest on kõige eksklusiivsem kahtlemata Türgi ajaloolise militaarkultuuri ansambel Mehter, kes on tulnud Eestisse just Kuressaare lossi päeva puhuks, astudes lühemate etteastetega üles küll ka Paides ja Tallinnas. Eesti esinejatest väärib eraldi esiletõstmist veel arheoloog Ain Mäesalu, kes demonstreerib Eesti teadaolevalt vanima tulirelva tänapäevast koopiat.

Kuressaare kindluse territooriumile pääseb laupäeval kuni teatrietenduse alguseni päevapiletiga (40 krooni täiskasvanuile ja 20 lastele), millega pääseb kõikjale nii lossihoovis kui ka linnuses. Et päevapilet on odavam kui tavaline muuseumipilet, siis saab seda võtta kui muuseumipoolset vastutulekut lossi päeval osalejatele – maksate vähem, näete aga rohkem!

Päeva vältel peaks jätkuma tegevust ja uudistamist igasugustele huvilistele. Lisaks käsitööliste kunstile saab tutvuda ajalooliste sõjariistadega, pakutakse vanaviisi meelelahutusi ja mänge ning ajaloost inspireeritud retseptide järgi valmistatud roogadega kostitavad rahvast Saaremaa Maheköögi kokad.

Punkti paneb “Draakon”

Lossihoovis toimuvatele üritustele paneb laupäeval punkti Kuressaare Linnateater, tuues lavale Jevgeni Švartsi allegoorilise näidendi “Draakon”.
Neljandat aastat järjest on Kuressaare lossi päeva pühapäevaseks finaaliks saanud jumalateenistus linnuse kapiitlisaalis. Tänavu viib jumalateenistuse läbi Eesti evangeelne luterlik kirik, kusjuures jumalateenistus toimub uue jumalateenistuse korra järgi.

Et tegu on suures osas vabaõhuüritusega, jääb ennekõike loota Taevataadi heasoovlikkusele. Muus osas on oma tugeva toe juba andnud ürituse sponsorid, kellest suurima panusega on seekord esinenud Türgi vabariigi suursaatkond, Poola vabariigi suursaatkond, Kuressaare linnavalitsus ja Kultuurkapital. Aga häid toetajaid on teisigi, lubame need tänumeeles üles loetleda õige pea pärast ürituse lõppu.

Raul Salumäe
Kuressaare lossi päeva programmi kokkuseadja

Print Friendly, PDF & Email