Eesti kõige päikesepaistelisem koht juunis oli Roomassaare

Eesti kõige päikesepaistelisem koht juunis oli Roomassaare

KÕIGE ROHKEM PÄIKEST: Juunikuus sai Roomassaare Eesti paikadest enim tunde päikest nautida. Taolises ilmas peeti ka juunikuus toimunud Roomassaare regatt.

Esimene suvekuu näitas juunikuule omast ilma. Jaanipäevalised said oma vihmaportsu kätte ja põllumeeste poolt kurdetud põud on seks korraks möödas. Roomassaare sai Eestis kõige rohkem päikest ning Vilsandil kärgatas äike kuu jooksul seitsmel päeval.

Kui maikuu pakkus meile läbi aegade ühte kuivemat kuud, siis juunis loksus kõik tavapärastele radadele ning kõik näitajad olid normi piires, teatas Külli Loodla EMHI-st.
 
Huvitavamad andmed käisid juunis Roomassaare kohta, mis oma 335 päikeselise tunniga oli Eesti kõike rohkem päikest saanud mõõtmispunkt. Vilsandi sama näitaja oli 332 tundi (norm 319) ja Sõrves 318 tundi. Kõikides kohtades sai siiski nautida eelmisest aastast rohkem päikesepaistet.

Eelmine aasta oli soojem

Keskmised soojakraadid ulatusid kõikides mõõtmispaikades ühe ja sama kraadi piiresse. Sõrves näitas termomeeter keskmiselt 14,5 kraadi (norm 13,6) ning Vilsandil 14,7 (norm 13,4). Roomassaares oli keskmine soojus 14,9 kraadi.

Seniajani mõõdetud külmimad juunikuud jäävad eelmise sajandi 1928ndasse aastasse, kui minimaalsed temperatuurid olid vaid üheksa kraadi ümber. Soojematel aastatel on keskmine temperatuur küündinud pea 17 kraadini. Sellised aastad olid 1936 Sõrves ja 1999. aasta Vilsandil.
Minimaalseim õhutemperatuur juunis oli 13. kuupäeval Sõrves mõõdetud 5,8 kraadi.

Roomassaare ületas selle samal päeval pea kraadiga ning Vilsandi paigutus oma näitajatega kahe mõõtmiskoha vahele.

Kuu kõige soojemat hetke sai nautida Roomassaares 7. juunil, kui soojakraade oli 23,2. Kraadi võrra külmem oli samal päeval nii Sõrves kui Vilsandil, kuid needki näitajad olid kuu rekordid.

Vaatamata sellele, et päikesepaistet oli sel aastal rohkem, jäid kõik temperatuurid siiski 2007. aastale alla.

Vihma parasjagu

Soojakraadid eelmise aasta tasemele küll ei küündinud, kuid sademeid tuli normi ja eelmise aasta näitajatega peaaegu võrdne hulk. Kes ei mäletaks Kuressaares peetud meestelaulu päeva aegset ilma, kus paartuhat laulumeest ja mehehakatist paduvihmas oma häältel kõlada lasid.

Sõrves oli sajuseim juunikuu üle nelja aasta. Kokku mõõdeti sademeid 60 mm vääriline kogus (norm 44, 2007 a 41). Vilsandil saadi kuu jooksul 63 mm sademeid. Norm on seal 37 mm, kuid eelmisel aastal sadas koguni 73 mm. Roomassaare sai sademeid 74 mm.

Vilsandil on tehtud mõõtmisi ka äikese kohta. Sel aastal kõmistas kõu seal saarel seitsmel päeval kuu jooksul.

Print Friendly, PDF & Email