Saarlastest miljonärid Eesti Ekspressi edetabelis (6)

Nädalaleht Eesti Ekspress esitleb majandus- ja äriinimesi, kes premeerisid ennast tubli töö eest eelmisel aastal kõige suuremate dividendidega. Ajalehe traditsiooniline edetabel põhineb Eesti firmade 2006. majandusaasta avalikel aruannetel.

Ekspressi andmeil on jõukus Eestis kõvasti kasvanud, mistõttu alla kolme miljoni krooniste dividendidega sel aastal tabelisse ei pääsenud.
Saarlastest on tabeli ülemises osas Kuressaares äritegevust alustanud ja aastaid Tallinnas tegutsenud Tõnis Palts.

20 000 000
19.–21. Tõnis Palts (55).

Investeeringud.
Aastal 2006 võitles endine rahandusminister Palts veel maksuametiga Levicomi müügist saadud tulude üle. Ta lahkus ka Tallinna volikogust, põhjendades seda suurte investeerimisprojektide juhtimisega, sh kinnisvaraäriga Krimmis.
Lõviosa tulust sai Palts finantseeringutest, mida oli teinud ühe Briti Neitsisaartel registreeritud firma kaudu.

15 645 000
31. Märt Vooglaid (39)

Kinnisvara.
Sünnilt saarlane, kõrgelaubaline ja kogenud kinnisvarahai, kes suutis pärast Vene kriisi ennast taas tippu töötada ning tunneb end nagu kala vees ka poliitilistes ringkondades. Oli Andrus Ansipi ülekaaluka valimisvõidu suurim sponsor. 2006. aastal tunnetas Vooglaid, et Eestis hakkab kinnisvarabuum lõppema, ning suunas rohkem pilku Läti, Venemaa ja Leedu poole. Muuhulgas teatas, et Peterburis on põhiinvesteeringud suunatud hotelliarendusse ning seal on “peamine ülesanne oskuslikult juhtida ehitusprotsessi riske ning suhteid linna- ja riigiasutustega”. Tänavu talvel korraldas aga miilits tolles firmas läbiotsimise ning võttis kaasa hulga dokumente. Võimalik, et tegemist oli tüüpilise raiderstvoga – Venemaal levinud ülevõtmisega, kus petturid kasutavad konkurentide mahatampimiseks miilitsa ja maksuameti abi.

15 000 000
32.–35. Rein Koov (49)

Investeeringud.
Vare äripartner firmas Sthenos Grupp, mis müüs maha osalused Narva elektrivõrgus ja Narva Elektriteenustes. aga ka kinnisvara Tartus Küütri tänaval.

5 600 000
148. Vello Merilo (54)

Kinnisvaraarendus.
Kuressaare mees, Reformierakonna suurrahastaja.

5 000 000
165.–195. Sven Lennart Alpstal (45)

Laevaehitus.
Saaremaa firma Luksusjaht valmistab plastjahte ja kaatreid Rootsi ja Soome edasimüüjatele.

4 000 000
239.–260. Margus Pajuste (52)

Hulgikaubandus.
Elektritarvete müüja. Äri õitses tänu kinnisvara­buumile, sest uuselamuid tuli elektrifitseerida.

3 000 000
Prits Liblik (63)

Hotellindus.
Dividendid firmast Kuressaare Sanatoorium. Vjatšeslav Leedot ja teda on teda nimetatud Saaremaa kuningaks.

Print Friendly, PDF & Email