Muhu võib kahe kilomeetri sisse saada kaks jahisadamat (5)

Muhu võib kahe kilomeetri sisse saada kaks jahisadamat

Pallasmaa mees Rain Leht leiab, et sadamate ehituseks on Muhus ruumi veel küllaga.

Muhu vallas on üheaegselt käivitunud kaks turismiarenduse projekti, mille tulemusel võidakse saare põhjarannikule rajada vähem kui kahe kilomeetrise vahega kaks sadamat.

Ettevõtja Rain Leht soovib Pallasmaa külasse rajada puhkekompleksi koos 50 kohalise jahisadamaga ning Eestis elav Soome kodanik Hannu-Johannes Kinnunen soovib Seaninale ehitada tervisekeskuse koos väikelaevade kaiga. Muhu põhjarannikul asuvate külade vahemaa on linnulennult vähem kui kaks kilomeetrit, mis loob kahe sadama vahele paratamatult kurnava konkurentsi.

“Ei kujuta seal kahte konkureerivat sadamat hästi ette, kui see teoks saab, on see ettevõtjate äririsk,” ütles Oma Saarele Muhu valla arendusnõunik Aado Keskpaik. Tema sõnul vajab Muhu põhjarannik iseenesest ühte külalissadamat, kuid vahemaa kahe sadama vahel peaks olema vähemalt 30 km.

“Tarbija valib, millisesse poodi ta läheb või kus ta ostab: kus on parem, sinna minnakse ja kus on odavam, sealt ostetakse,” rääkis Pallasmaa projekti arendaja Rain Leht, kes enda sõnul soovib Seanina puhkekomplekis arendajale igal juhul õnnestumist.

Mida rohkem Muhus sadamakohti tekib, seda parem kokkuvõttes kõigile, leidis ta. “Me oleme mereriik ja mererahvas, aga väikesadamate võrk on Eestis välja arendamata. Tegelikult võiks olla iga viie miili tagant üks sadam,” lausus Leht, kelle sõnul on Pallasmaal sadama rajamiseks ideaalsed tingimused. Seanina projekti eestvedaja Hannu-Johannes Kinnuneniga Oma Saarele eile ühendust saada ei õnnestunud.

Pallasmaa külavanem ja Muhu valla ehitusnõunik Indrek Võeras on seisukohal, et kavandatud mahus puhkekompleksi ja sadama rajamine Pallasmaale põhjustab kohalike elanike elukvaliteedile ja põlvkondade vältel väljakujunenud elutegevusele korvamatut kahju.

Pallasmaa rand on olnud õdus koht jalutamiseks rahu ja vaikust nautivatele inimestele ning arvukad turistid rikuksid harjumuspärase keskkonna, nentis külavanem.

Võerase hinnangul Seanina turismi arenduseks märgatavalt soodsam paik, kuna seal on tegemist vana kalatööstuse varemete ja lagunevate hoonetega. “See on üks Muhu saare suuremaid häbiplekke, mis tuleb korda saada,” lausus Võeras. Pealegi on sealne kogukond suurema meluga harjunud, kuna kalatööstuses käis aastakümneid tööl sadu inimesi.

Aado Keskpaik ütles, et praegusel ajal ei ole Muhu vallal kummagi arendaja osas kindlust, et lähiajal sadamad valmis saaksid. “Kogemus on näidanud, et arendajad ei pruugi planeeringuga lõpule jõuda ja teiseks ei pruugi sinna peale saada investorit,” tõdes Keskpaik. Tema sõnul on Muhus algatatud planeeringutest kehtestatud umbes pooled, ehituseni on jõutud vaid ühel juhul kümnest.

Seanina arendamiseks algatatud detailplaneeringu eskiis näeb ette enamiku kunagise kalatööstuse ehitiste lammutamist ja olemaolevate hoonete asemele tervisekeskuse ja eramute ehitamist. 7,9 ha suurusele alal on plaanis rajada supluskoht ja puhkeala. Kunagine traalerite kai rekonstrueeritakse avaliku kasutusega väikelaevade külaliskaiks.

Pallasmaa küla arendaja soovib rajada 10 ha suurusel maa-alal kaasaegse sadamakompleksi, kuhu on planeeritud külalissadam kuni 50 jahile ning kodusadam kuni 30 mootor- ja sõudepaadile. Samas on plaanis pakkuda külalistele ka majutus- ja vabaaja veetmise võimalusi.

Print Friendly, PDF & Email