Saarlased sõidavad Bermudale

Saarlased sõidavad Bermudale

BERMUDA: Selle lipu all tervitavad bermudalased 2013. aastal tuhandeid sportlasi.

2013. aasta Saarte mängud toimuvad Ameerika idarannikul Atlandi ookeanis asuval Bermuda saarel. Sellise otsuse tegi ühehäälselt laupäeval Ahvenamaal toimunud Rahvusvahelise Saarte Mängude Assotsiatsiooni (IGA) üldkogu. Esmakordselt üle ookeani toimuvatele mängudele sõit toob endaga arvatavasti kaasa ka mitmeid muutusi Saaremaa senisesse sportlaste valikute kriteeriumidesse.

“Saarlastele tähendab see esmajoones üle ookeani sõitu,” ütles Oma Saarele Saaremaa Saarte Mängude Assotsiatsiooni juhatuse esimees Mati Mäetalu. Ameerikasse sõitmisest ei oleks niikuinii pääsu olnud, kuna Bermuda kõrval kandideerimast loobunud Prints Edwardi saar asub samuti samal mandril.

Tuleb valikuid teha

“Minu arvates tuleb mingeid valikuid tegema hakata,” arvas Mäetalu. Eelkõige pidas ta valikute tegemise võimalusel silmas seda, et kuna mängud on kaugel ja kallid, tuleb hakata mõtlema, keda ja kuidas Saaremaa esindamisel toetama hakata. Erinevate normide või kriteeriumide kehtestamisest on 2013. aasta mänge silmas pidades olnud juttu ka varem.
Praegu teadaolevate andmete kohaselt maksab juba ainuüksi sõit Bermudale üle 10 tuhande krooni inimese kohta. “Võrreldes Rhodosega on kõik kallim,” võrdles Mäetalu võimalikke kulusid 2007. aasta mängudega.
Seda, et mängudele kalliduse tõttu sõitmata jääb, Mäetalu ei uskunud, lisades, et viis aastat on liialt pikk aeg, et praegu täpsemini rääkida, mis ja kuidas.

Ainsa, 2013. aasta kandidaadi Bermuda poolt hääletasid kõik 52 hääletanut. IGA peakomitee liikme Anu Varese sõnul on Bermuda ja mitmed teised liikmessaared seni pidanud võistlema sõitma Euroopasse. “Oli tagumine aeg mängud sinnapoole viia,” kinnitas Vares.

IGA esimehe Jörgen Petterssoni sõnul on see valik järjekordne võimalus ehitamaks sildu erinevate saarte vahele. Lisaks on Petterssoni kinnitusel Bermudal olemas maailmaklassilised võistlustingimused.

Ahvenamaa on valmis

Enne Bermudat saavad mänge korraldada 2009. aastal Ahvenamaa ja 2011 Wighti saar. Järgmise aasta mängude võistluspaikade ja elamistingimustega tutvunud Mati Mäetalu kirjeldas nähtut vaid ülivõrdes.

Tema sõnul elab Ahvenamaal küll vaid 20 000 inimest, kuid sportimistingimused on suurpärased. Üheks näiteks tõi ta täismõõtmetes, 1000 pealtvaatajat mahutavate tribüünidega jalgpalli sisehalli, kuhu paigaldatakse mängude ajaks korvpalliareenid. Eelmiste mängude tingimustega võrreldes on sportlaste jaoks olud tunduvalt paremad.

Mäetalu arvates on Ahvenamaa mängude jaoks ülihästi ettevalmistatud. “Suur töö on ära tehtud,” kinnitas Mäetalu.

Võrreldes eelmiste mängudega nimetas Mäetalu uuendusena majutuse organiseerimist. Kuna võistlusareenid on mööda saart laiali, majutatakse sportlased oma võistluspaiga lähedale alade kaupa, mitte delegatsioonide kaupa nagu seni. Mäetalu sõnul on mängudele oodatava 4000 sportlase jaoks majutamiseks mängu pandud kõikvõimalikud variandid alates hotellidest, lõpetades koolimajadega. “Kui nad viis aastat tagasi kandideerisid, siis arvestati 2500 sportlasega, nüüd on see arv suurenenud,” märkis Mäetalu.

Esialgsetel andmetel on Mäetalu sõnul olemas ka kokkulepe mängude korraldajatelt, mis tagab Saaremaa sportlastele tasuta laevasõidu firmalt Viking Line marsruudil Tallinn–Helsingi–Mariehamn, mis aitab oluliselt kokku hoida kulusid transpordi pealt.

Saarte mängud Ahvenamaal toimuvad 27. juunist 4. juulini 2009.

Print Friendly, PDF & Email