Karja kirikus kõlas kõrgkeskaegne muusika

22. juunil kõlas Karja kirikus vokaal- ja instrumentaalmuusika 13.–15. sajandist. Kontserdil musitseerisid ansambel FA Schola Tartust ja Agnethe Christensen Rootsist.

“Tartust tulime nii kaugele sellepärast, et ka Saaremaa inimesed saaksid kuulata keskaja muusikat oma kodupaigas, samuti tahtsime pakkuda Saaremaale jõudnud mandriinimestele ja külalistele võimalust tunnikeseks peatuda, et keskaegse kiriku võlvide all ka vastava ajastu muusikat kuulata ning mõtiskleda,” sõnas Helena Uleksin FA Scholast ja lisas, et Karja kirik tundus selleks otstarbeks väga sobiv just oma haruldase arhailise arhitektuuri ja sisekujunduse elementidega, mis on säilitanud oma ehitamis- ja loomisaegse ilme.

“Hoolimata sellest, et suurem osa Festivitas Artiumi korraldatud kontserte on toimunud Tartus, ei ole me siiski keskendunud ainult Tartule. Jõudumööda püüame vanamuusikakontsertidega jõuda ka erinevatesse Eesti paikadesse. Saaremaal, tõsi küll, korraldasime sellel korral esimest korda,” märkis Uleksin.

Kontserdil esitatud instrumentaalmuusika pärines põhiliselt kolmest Itaalia päritolu käsikirjast: London, BL. Add. 29987, Codex Reina ja Codex Panciatichi 26. Neist esimene on dateeritud 1400 aastasse ja tänu sellele käsikirjale on meie aega jõudnud pikad ja äärmiselt huvitava helikeelega estampiid, mis heidavad pisut valgust 14. sajandi instrumentaalmuusika ülesehitusele, kõlapildile ja kaunistuskunstile.

Codex Reina ja Codex Panciatichi 26 käsikirja sisaldavad ühe- kuni kolmehäälset vokaalmuusikat Itaalia ars nova stiilist. 14.–15. sajandist on säilinud küllalt palju vokaalpolüfooniat sisaldavaid käsikirju. Muusikateadlaste arvates võidi seda muusikat tihti mängida aga ka puhtalt instrumentaalsel kujul.

Tartu Ülikooli varajase ning orientaalse muusika keskus Festivitas Artium Schola (FA Schola) on asutatud 2000. aastal Raho Langsepa initsiatiivil. FA Schola eesmärgiks on muusika kaudu uurida, võrrelda ja tutvustada Euroopa varajast ning Idamaade traditsioonilisi kultuure.

Suurte kogemustega laulja Agnethe Christenseni repertuaar ulatub Euroopa varajasest ja klassikalisest muusikast džässi ning tänapäeva muusikani. Ta on osalenud paljude teoste esiettekannetes ja esinenud tihti ka ooperilaval. Ta tegeleb aktiivselt oma ansamblitega Concert Spirituel ja Aurora ning ansamblis Alba, mille koosseisus on ta mitmel aastal osalenud ka Tartu Vanamuusika Festivalil.

Agnethe Christensen on teinud hulga ansambli- ning soololindistusi; samuti juhendab ta regulaarselt laulukursusi ja meistriklasse. Tema kanda on kontserdi vokaalne osa, kus kõlavad Itaalia lauda’d ja paar rootsi vaimulikku rahvalaulu.

Print Friendly, PDF & Email