Veere küla elanikud protestivad sunnismaisuse vastu (2)

Veere küla elanikud protestivad sunnismaisuse vastu

LÄHEVAD KAS VÕI PRESIDENDINI VÄLJA: Veere küla elanikud pole nõus leppima maavalitsuse plaaniga jätta liinibuss 1. juulist Veereni sõitma senise seitsme päeva asemel vaid kahel päeval nädalas.

18 leibkonnaga Veere küla elanikud Kihelkonna vallas ei ole rahul Saare maavalitsuse plaaniga vähendada bussiliiklus seitsmelt päevalt kahele päevale nädalas.

“Võrdlen seda uudist parvlaeva Estonia hukuga, mida kohe ei taha uskuda,” ütles Oma Saarele Veerel elav pensionär Svedlanna. “Tundus, et see pole võimalik!”

Svedlanna ja veel paarkümmend Veere küla elanikku väljendasid eile kohtumisel Oma Saare ajakirjanikuga pahameelt seoses 1. juulist kehtima hakkava liinigraafikuga, mille kohaselt jääb bussiliiklus Veeret läbima vaid hommikuti ja õhtuti teisipäeval ja reedel. Seni oli buss sõitnud seitse korda nädalas ja kolm korda päevas.

“See traumeerib koledasti, ma ei mõtlegi juba nädal aega muud, kui et kuidas ma neljapäeval linna arstile saan,” kurtis üks Veere elanik. Et neljapäeval arsti vastuvõtule saada, tuleb juba teisipäeval bussiga Kuressaar-de sõita. Enne reedet buss Veerele tagasi ei lähe, nii et tekib küsimus, kas arstile minekuks tuleb tõesti Kuressaares hotellituba üürida.

Samamoodi kujunevad probleemiks linnas elavate laste ja lastelaste külaskäigud Veerele, sest tagasisõit nihkub töönädala sisse. Külaelanikel väheneb oluliselt võimalus külastada kultuuriüritusi, käia arsti juures, kirikus või kalmistul.

Sügisel läheb Veerelt kooli kuus last, neist mõni ka Kuressaarde. Kui buss käib ainult reedel ja teisipäeval, siis kuidas saavad lapsed esmaspäeval linna kooli, küsivad Veere elanikud.

Lähimad kauplused asuvad Veerest 18 km kaugusel Kihelkonnal ja Mustjalas. Praegu läbib piirkonda kord nädalas autolahvka, kus kaubavalik on piiratud ja paljusid asju tuleb varuda nädalajagu ette. “Kui Kuressaare linnas hoitaks ka kauplusi lahti ainult üks päev nädalas, proovigu siis maainimese asemel olla. Aga meie peame hakkama saama,” lausus Svedlanna, kelle sõnul muudab ükskõikne suhtumine maaelanikud riigivaenulikuks. “Kõik küsivad, kas me sellist Eestit tahtsime.”

Veere elanike sooviks on jätta bussiliiklus edasi seitsmel päeval nädalas. Nõus ollakse päevase reisi ärajätmisega, kuid hommikune ja õhtune peavad jääma. “Me ei kavatse jonni jätta, teeme kirja ja kogume allkirjad, läheme kas või presidendini välja,” teatasid veerelased.

Saare maavanem Toomas Kasemaa ütles Oma Saarele, et liinide vähendamine on seotud rahapuudusega ning praegusel juhul vähendatakse neid liine, kus on vähem sõitjaid. Maavalitsus ootab liinide käigushoidmiseks valdade tuge, sest valla ühistransport on valla korraldada.

“Ühistranspordi seadus ütleb, et on olemas valdade ühistranspordikorraldus ja on olemas maakondlikud liinid. Idee järgi peaksid maakonnaliinid läbi käima maakonna olulistest kohtadest, aga mitte iga maja värava taha,” rääkis maavanem. Seega tuleb omavalitsustel sarnaselt Tallinna linnale hakata rohkem panustama ühistranspordi käigushoidmiseks.

Saaremaa vallajuhid on seisukohal, et maakonnaliinide doteerimine ei kuulu omavalitsuse kohustuste hulka ja selleks ei jätku omavalitsusel ka eelarvelisi vahendeid.

Print Friendly, PDF & Email