Saaremaa maasikad lähevad kaubaks iga hinnaga (2)

Saaremaa maasikad lähevad kaubaks iga hinnaga

NÕUTAV KAUP: Saaremaal kasvatatud maasikaid ostetakse Kuressaare turul tegutsevate müüjate sõnul iga hinnaga.

Saaremaa maasikakasvatajad tõdevad, et nõudlus kohalike maasikate järele on väga suur, samal ajal on Saaremaal maasikakasvatajaid vähe. Kõrgetest kasvatuskuludest ja nõudlusest tingituna on saarel kasvatatud maasikate hind aga üsna kõrge. Inimesed ostavad kohalikke maasikmarju aga hinnast sõltumata, praktiliselt iga hinnaga, ütlevad kohalikud marjakasvatajad.

Aastaid maasikakasvatusega tegelenud ja Saarte marjakasvatuse ühistut juhtiv Jekaterina Näälik rääkis, et viimase kümne aasta jooksul on maasikakasvatajate arv Saaremaal vähenenud 40-lt 10-le. Tema sõnul kasvatatakse Saaremaal marju vaid oma turu jaoks. “Saaremaalt mujale küll maasikaid välja ei viida,” teadis Näälik.

Tema arvates on seda aga kogu Saaremaa jaoks vähe. “Nõudlust isegi on, aga maasikakasvatus ei ole enam taludele tulutoov,” sõnas Näälik ja lisas, et viimase 10 aastaga ei ole maasikahinnad muutunud, samal ajal on tõusnud kütte-, väetiste ja muud hinnad. Paljud Saaremaa maasikaistandused on vanad, uusi aga juurde ei tehta. “Maasikakasvatusega seotud töö tasuvus on nüüd küsitav,” märkis Näälik.

Kõljalas maasikaid kasvatav perekond Turja rääkis, et tänavu oli maasikakasvatajatele probleemiks kõigepealt öökülm, mis mai alguses esimesed maasikaõied ära võttis. Seejärel aga kummitas maasikakasvatajaid põud, mis kestis eelmise nädalani. “Me kastsime maasikaid pidevalt, ilmselt tänu sellele on meil ka midagi turule viia,” ütlesid Turjad, kes on maasikakasvatusega tegelenud 9 aastat. “Kui alustasime, oli neid maasikakasvatajaid ikka väga palju,” meenutasid Turjad, kelle sõnul on nende arv praeguseks kordades vähenenud, sest see töö ja vaev ei tasu end eriti ära.

Eelmisel nädalal oli Kuressaares maasikakilo hind 80–120 krooni. “Inimesed ikka ostavad Eestis kasvatatud maasikaid, nõudlust on,” rääkisid nad ja lisasid, et tegelikult pole Saaremaal isegi piisavalt pakkujaid. “Kui me oma toodangu turule toome, ei jää lõpuks midagi järele, kõik ostetakse ära,” kinnitas Ants Turja, mainides, et varem oli hooajal turul korraga 15–16 maasikamüüjat, nüüd on hea, kui 6 müüjat turul on. “Inimestel on rohkem raha käes ja nad käivad ja küsivad maasikaid, aga mõni päev on nii, et ei olegi enam, mida müüa,” ütles Ants Turja. “Kõik on ära ostetud ja inimesed on nördinud, et kuidas siis nii, et suvel ja turul marju pole.”

Turjade meelest on Eesti maasikad hoolimata kõrgest hinnast väga populaarsed. “Seda nii kohalike inimeste kui ka turistide seas,” kinnitasid nad. “Vahepeal üllatutakse, et kas tõesti on Saaremaal võimalik nii ilusaid maasikaid kasvatada, ja pead tõestama, et need ei ole Hispaania marjad.”
Orissaarest pärit maasikakasvataja, kes Kuressaare turul esimesi katteloori all valminud maasikaid müüb, ütles, et sel aastal tegid palju kurja öökülmad, mille tõttu paljud maasikaõied hävisid.

“Mul oli kaks loori maasikatel peal, aga ikka külmusid ära,” selgitas ta. Sellest hoolimata on Orissaare maasikakasvatajal nüüdseks esimesed maasikad valminud, mida ta Kuressaare turul müüb. Esimeste maasikate kilo hind on 100 krooni. “See on täitsa tavaline alghind,” märkis ta, lisades, et inimesed ostavad kohalikke marju iga hinnaga.

Print Friendly, PDF & Email