Saarte viss on Klaabu Salme POÜ-st

Saarte viss on Klaabu Salme POÜ-st

MILLES PEITUB VISSI VÕLU? Vissit esitles Salme POÜ juht Raimond Ellik (paremal). Võistluse korraldajad (vasakult) Eesti tõuloomakasvatajate ühistu aretusosakonna juhataja Tõnu Põlluäär, Saaremaa veterinaariakeskuse juhataja Toivo Jürisson ja Lääne-Eesti piirkonna aretusspetsialist Aive Sonets.

Kaunimate visside näitus-šõul Upal võitis neljakümne osalenud lehma hulgast Saarte vissi tiitli kolmeaastane Eesti punast tõugu lehm Klaabu Salme POÜ-st. Tänavu 15. mail esmakordselt poeginud piimaandjat esitles Salme POÜ juht Raimond Ellik.

14. järjenumbrit kandnud võistlusel selgitati nii nagu varasematelgi jõuproovidel võluvam Eesti punase karja, Eesti holsteini ja Eesti maakarja tõugu lehm. Vissid konkureerisid kuues klassis (Eesti holsteini tõugu lehmade hulgas võistlesid eraldi esmaspoeginud ja täiskasvanud loomad, Eesti punase karja vissidest esmaspoeginud, nooremad ja täiskasvanud lehmad).

Tänavusel konkursil oli osalejaid üheteistkümnest ühistust või farmist.
Üsnagi suure ülekaaluga hääletati võitjaks Salme POÜ Eesti punast tõugu lehm Klaabu.

“Tähtis on osavõtt. Mina ei ole oma lehmadega kunagi võitma tulnud. Loomakasvatajate jaoks on see suur sündmus. Paljud saavad aastas vaid üks kord kokku ja see on vissivõistlusel,” jäi Raimond Ellik pärast tiitli väljakuulutamist tagasihoidlikuks.

Mullune vissivõistlus jäi paljudele meelde just seetõttu, et sealt putkas metsa Raimond Elliku hoolealune Vesiir, kelle otsimisega ja Salmele tagasitoimetamisega nähti mitu päeva kurja vaeva.

“Oleksin tänavugi Vesiiriga siia tulnud, aga ta tõmbas oma nisa katki. Vesiir on väga hea lüpsilehm. Päevas annab ta üle 40 liitri piima,” märkis mullu Saaremaa aasta põllumehe tiitlile kandideerinud Ellik.

Raimond Elliku hoolealused on varemgi pjedestaalikohti hõivanud, aga esimeseks pole neist seni suutnud keegi tulla. “Holsteini tõugu lehmadest on kõige kuulsam olnud Pärja, aga pole temagi võitnud,” lausus peaaegu kõigil võistlustel käinud Raimond Ellik.

9. juulil toimub Ülenurmel üleriigiline Eesti punase karja võistlus. Saare maakonda volitatakse esindama Klaabu. Kas sõit Tartumaale teoks saab, ei osanud Ellik veel öelda.

Eesti tõuloomakasvatajate ühistu aretusosakonna juhataja Tõnu Põlluäär hindas Upa võistlust kõrgelt, öeldes, et üksnes Saare maakonnas võistlevad oma tõuklassis ka Eesti maatõugu lehmad. Tänavu võistles juba üheksa lehma, aastaid tagasi vaid kolm-neli.

Tõuaretusspetsialisti sõnul on loomade udarad aastatega järjest paremaks läinud. “Hakkab silma, et esimest korda poeginud lehmade udarad on võrreldavad täiskasvanud lehmade udaratega. Udara maht on suur, lehmad annavad palju piima. Ka esmaspoeginute päevalüpsid ületavad 40 kilo piiri. Söödabaas on kindlasti paranenud. Lehm lüpsab ju suust. Aastatoodangud on juba 7000–8000, Kõljalas koguni 9000 kilo lehma kohta,” hindas olukorda piimakarjakasvatuses Tõnu Põlluäär.

Igal aastal on osalejate hulka tulnud ka mõni uus loomakasvataja. Eile pakkusid saarlastele konkurentsi Muhu Farmid OÜ ja teist aastat järjest ei pidanud hiidlased Hiiu Õunakasvatuse OÜ-st paljuks oma pudulojustega üle Soela väina suuremale saarele sõita.

Võitjad: Eesti kari – Ürdi (Liia Sooäär). Eesti holsteini tõugu esmaspoeginud lehmad – Viffi (Kõljala POÜ), nooremad lehmad – Dolly (Jaan Kesküla), täiskasvanud lehmad – Missi (TÜ Mereranna PÜ). Eesti punased esmaspoeginud lehmad – Klaabu (Salme POÜ), noored lehmad – Selli (Kõljala), täiskasvanud lehmad – Hopi (TÜ Mereranna PÜ).

Print Friendly, PDF & Email