Saarte koostöökogu kogub kogemusi kaugemalt

Saarte koostöökogu kogub kogemusi kaugemalt

MEE MEKK ON MAGUS: Lümanda valla arendusnõunik Katrin Trumann (vasakul) ja Pöide valla mahetalunik Marju Müür Kuramaal Janis Vainovskise mesindustalus.

Saarlaste ja hiidlaste mittetulunduslikud koostöökogud panid nädalavahetuseks leivad ühte kappi ning käisid koos Lätimaal kogemusi ammutamas. Sihtpunktiks võeti Kuramaa piirkond, mis on üle mere Saaremaale kõige lähemal ja ajalooliste sidemete poolest ka kõige lähedasem. Õppereis sai toetust LEADER meetme vahenditest. Põhiliselt huvitutigi lätlaste LEADER kogemustest, kuidas nemad selle meetme toetusi kasutavad.

“Lätis on LEADER projekte juba mitmeid ellu viidud. Keskmine summa, mida jagatud, on neil olnud 5000 eurot. Möödunud aastal said selle toetussumma kümned ettevõtjad,” märkis MTÜ Saarte Koostöökogu tegevjuht Ahti Kuris.

Valdkonnad, mida LEADER meetmest toetatakse, on nii Lätis kui ka Eestis enam-vähem ühesugused. “Kui meie siin oleme valinud elukvaliteedi ja
-keskkonna parandamise ning kohaliku ettevõtluse toetamise, siis Kuramaal Kandava tegevuspiirkonnas oli samuti valitud elukeskkonna ja -kvaliteedi parandamine ning mitme projekti kaudu tahavad nemadki ettevõtlust toetada. Ettevõtlust ja elukeskkonda ei saagi teineteisest lahti kiskuda. Need asjad käivad koos,” märkis Kuris.

Saarlaste reisiseltskonnas oli inimesi, kes olid käinud Kuramaal ka neli-viis aastat tagasi ja nemad täheldasid nüüd majanduselus märgatavat edasiminekut. Ahti Kurise sõnul on tootjad turustamise poolest mõlemal maal võrdses seisus.

“Kuidas põllumajandustooteid turustada, seda peaksime Rootsist või Iirimaalt õppima. Läti talunikud turustavad oma tooteid siseturul. Mee hind on Lätis madalam kui Eestis. Nii ongi Läti mesinikel ärilisest küljest mõttekam Eestis oma kaupa turustada. Väiketootjad nii siin kui seal peaksid rohkem koostööd tegema.

Blindena küla mesindustalu peremees võõrustab oma majapidamises ka huvilisi. Parasjagu käisid seal ühe mängufilmi võtted. Mesindustalu omapära on selles, et mesinikud sõidutavad tarusid ühest kohast teise. Peetakse Taanist sisse toodud mesilasi, kes transporti kannatavad. Tarud viiakse õitsevate põllukultuuride juurde. Nii saadakse kas rapsi-, kanarbiku- või tatramett. Degusteerisime üsna mitut meesorti. Maitseerinevusi oli muidugi tunda,” rääkis Kuris.

Saarlased ja hiidlased tutvusid ka kala- ja ökofarmiga, looduspargi ja ajaloomuuseumiga, vahetasid mõtteid Salduse, Kandava ja Dobele piirkonna esindajatega. Mõttevahetuses selgus, et lätlased on LEA-DER programmiga rahul, kuna sellest meetmest toetuste saamiseks on bürokraatlikku asjaajamist vähem.

Print Friendly, PDF & Email