Vilidu pukktuulik Anglas jahvatab jälle leivavilja

Vilidu pukktuulik Anglas jahvatab jälle leivavilja

KAKS KANGET SAARLAST: Alver Sagur (vasakul) ettevõtjana ja Tõnu Sepp muinsuskaitsespetsialistist tuulikute asjatundjana eile sadade uudistajate silme ees tuuleveskitest rääkimas ja saarlaste tänu vastu võtmas.

Nii palju inimesi ja autosid kui eile lõuna paiku pole Angla tuulikumäel varem nähtud. Seda rääkisid põlised külaelanikud ja Leisi valla ametnikud, kes eile Anglas Vilidu tuuliku taasavamisel osalesid.

Saarlaste tööpanust oli austama tulnud ka kultuuriminister Laine Jänes, kes oma kõnes kiitis kompleksi arendajat, MTÜ Angla Tuulikumägi juhatuse esimeest Alver Sagurit, pukktuuliku ehitajaid, Leisi vallavalitsust ja meie pärandkultuuri hoidvaid saarlasi.

“Inimesed tulevad sinna, kus on hea olla, kus hea tööd teha, kus teistele midagi näidata. Saaremaa põhilisemaid majandusharusid on turism. Turistid tulevad vaatama seda, mida neil endal ei ole. Teil on neile näidata midagi väga omapärast ja ehedat. See jahu, mida siit veskist saab, on Saaremaal kasvanud viljast, siinsamas kohapeal jahvatatud. Sellest jahust küpsetatud leiba võite siin pakkuda. Saaremaa külalised saavad seda siit kaasa osta. See on teie elu- ja kultuurilugu,” rääkis minister Laine Jänes.

Maavanem Toomas Kasemaa toonitas oma tervituskõnes Angla tuulikute tähtsust Saaremaa turismimagnetina. Maahärra hindas kõrgelt ettevõtja Alver Saguri panust, kes ei karda vanu kultuuriväärtusi uuele elule äratada.
Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep märkis, et omavalitsus ei pea ise turismi arendama, küll aga peab leidma ja looma võimalusi ettevõtjatele seda teha. Vallavanem tänas kultuuriministrit Laine Jänest, kes valitsuse liikmena valla ja ettevõtja püüdlusi toetas ja ise tuuliku taasavamisele sõitis.

Tuulikumäe arendaja Alver Sagur tänas kõiki kaasaaitajaid, ennekõike muinsuskaitsespetsialisti Tõnu Seppa, kelle meeskond Vilidu pukktuuliku taas töökorda pani.

“See on uue taasiseseisvusaja Saaremaa esimene jahvatav tuuleveski,” ütles Alver Sagur.
Tõnu Sepp toonitas, et Vilidu pukktuuliku taastamisel on saavutatud lõpptulemus, mis kõiki peaks rõõmustama – tuuleveski teeb oma põhitööd, jahvatab jahu.

Tuuliku avamiseks lõikasid lindi läbi kultuuriminister Laine Jänes, maavanem Toomas Kasemaa, vallavanem Ludvik Mõtlep ja arendaja Alver Sagur.

Eluaegne loomakasvatusspetsialist Jaan Vatsfeldt võttis pärast pensionile jäämist kodukohas vastu pakkumise – hakata möldriks. Vana tava kohaselt puistas mölder veskikivide vahelt tulnud “värsket” jahu õnne märgiks pähe nii kultuuriministrile, maavanemale, arendajale kui vallavanemale.

Leisi valla taidlejad andsid toreda kontserdi. Külalistele pakuti kesvamärjukest ja suupisteid.
Pidulikule sündmusele andis “värvi” harrastuslendur Andres Peet, kes enda ehitatud lennukiga tuli asjaosalisi ja huvilisi tervitama, tehes mitu tiiru Angla tuulikute kohal.

Sündmusel osalenud kunagise Karja näidismajandi pea-agronoom, teenelise agronoomi tiitliga tunnustatud Endel Toompuu uskus, et Leisi ja Karja kandi põllumehed vanadele traditsioonidele tuginedes kasvatavad endiselt suurtel pindadel nii leiva- kui saiavilja ning sellest meil nappida ei tohiks.

Staažika põllumehena ootab tema ja ootavad teisedki Angla kompleksi ka muuseumihoonet, kus Saare maakonna põllumajanduse ajalugu eksponeerida. Sagur loodab, et järgmise aasta jõulupeo võib maha pidada uues majas.

Remonttöödeks võetakse ette teisedki Angla tuuleveskid. Nii muutub Saaremaa üks tuntumaid turismiobjekte kindlasti veelgi atraktiivsemaks.

Print Friendly, PDF & Email