EBC Ehitus – edukas firma (3)

EBC Ehitus – edukas firma

LINNAVALITSUSE HOONE FASSAAD PEIDUS: Katte varjus tegutsevate EBC Ehituse töömeeste vaevanägemise tulemus avaneb peatselt meile kõigile.

Tänavu augustis oma 15. sünnipäeva tähistav, mullu AS-i Krediidiinfo poolt väljastatud eduka Eesti ettevõtte tunnistuse saanud ja Kuressaare linnavalitsuselt arhitektuuriüllatuse tiitli pälvinud EBC Ehitus AS-i tunnistas ajaleht Äripäev 2007. aasta töötulemuste põhjal maakonna edukaimaks ettevõtteks. Möödunud aastal oli EBC Ehitus samas edetabelis (2006. aasta tulemusi aluseks võttes) maakonna arvestuses teisel kohal. Eesti ulatuses tervikuna hõivas EBC Ehitus seitsmenda koha ja seda peab firmajuht Ago Arge vahest kõige märkimisväärsemaks.

Nõnda siis läheb 130 töötajaga Saaremaa ehitusfirma, millel ka Tallinnas osakond, oma ümmargusele tähtpäevale vastu tunnustatud tegijana.

“Eelmine majandusaasta oli meie jaoks küllaltki edukas, aga sama moodi ka teiste firmade jaoks. Selles mõttes oli esikoht meie jaoks hea üllatus,” ütles ehitusfirma juhataja Ago Arge.

Samas ennustas ehitusjuht, et lähiaastatel ehitusfirmadel enam nii hästi ei lähe, et saaksid TOP-is parematele kohtadele kandideerida.

“Elu läheb õigetesse rööbastesse. Arvan, et tootjad hakkavad seal domineerima. Korteriehitus praktiliselt seisab. Eesti suuremad ehitusfirmad seisavad samuti mitme probleemi ees,” rääkis Ago Arge.

Saaremaa kaubamaja oli möödunud aasta suurim objekt

Saaremaa kaubamaja rekonstrueerimise ja juurdeehituse eest on EBC Ehitusele tunnustust jagatud. Spetsialistid ja ametnikud on soovitanud ehitise esitada üleriigilisele betoonehitiste konkursile. “Seda annab ka sellel aastal teha. Möödunud aastal läks asjaajamisega kiireks,” arvas Ago Arge.

Firmajuhi hinnangul sõltub ehitusettevõtete edukus majanduse üldisest olukorrast. “Kriisiolukorras käibed kukuvad ja kasumid kahanevad. Nende vastu ei saa. Viisteist aastat oleme aga püsinud ja arenenud.

Siinsetes tingimustes on see päris pikk aeg, kuigi maailma mastaabis me end saja-aastastega võrrelda ei saa. Püsitellijate osatähtsus on päris suur olnud ja see on üheks edu pandiks. Järelikult on tellijad meiega rahul olnud.
Firma loomisest peale oleme rõhuasetuse pannud kvaliteedile. Odava hinna peale pole me rõhunud. Areng nõuab investeeringuid ja seepärast peab ettevõte kasumiga töötama. Järelikult peame otsima klienti, kes hindab kvaliteeti ja on selle eest nõus maksma. Odavale turunišile ei ole mõistlik panustada,” arutles praegu Tartu ülikooli magistrantuuris majandust tudeeriv ettevõtte juht.

Kogenud firmajuhina oskab Ago Arge tööinimesi hinnata. Saaremaa ehitusmehed on küllaltki universaalsed, kes tunnevad mitut ala. Saare tingimustes peabki see nii olema.

“Mandrilt ei tule alltöövõtjad väikesele objektile välja. See ei tasu neil lihtsalt ära. Sellepärast peavad meie oma töömehed iga asja peale meistrid olema.
Suuremate objektide juures nagu kaubamaja ja Arensburgi hotelli juurdeehitis tegime koostööd teiste firmadega.

Kui aga Tallinna turust rääkida, siis seal on väga selge tööjaotus. Sealsed ehitusettevõtted on peaasjalikult spetsialiseerunud. Nad teevad objektil vaid ühte asja. Teevad ära ja lähevad minema. Meiegi teeme Tallinnas samamoodi. Ehitise otsast lõpuni tegemine ei kuku seal lihtsalt välja.

Spetsialiseerunud ettevõtete tootlikkus on võrreldes nn tavafirmaga oluliselt kõrgem. Saare maakonnas peame aga tihti kõigi asjadega ise hakkama saama,” teavitas Ago Arge. “Mullune aasta oli edukas ka Tallinna osakonnale. Pealinnas anti käiku viis korterelamut.”

Firma põhiväärtuseks on inimesed

“Meil on inimesi, kes on firmas töötanud 15 aastat, seega ettevõtte loomisest alates. Paljud võivad oma staaži EBC-s kokku võtta kümne aastaga. Tänavust ehitajate päeva augustikuus tähistamegi pidulikumalt ja suurejoonelisemalt, kuna firma loomisest möödub 15 aastat,” andis Ago Arge teada.

Maalt käivate töömeeste kasutusse on firma andnud ettevõtte autod. “Töömehed ei pea selle eest maksma. Bussisõiduraha jääb neil taskusse,” rääkis Arge soodustusest.

Ametikoolidega on firmal head suhted, kuigi ettevõtte juhi arvates annab õppeasutustega koostööd veel tihendada. Kuressaare ametikooliga on Ago Arge väga rahul. “Meie ettepanekutega ja pretensioonidega on kooli juhtkond arvestanud.

Teisalt seda nüüd loota, et koolis eriala omandanud noor tuleb tööle tippspetsialistina, on ka väär. Ehitusfirmas tema oskused kinnistuvad, siin omandab ta kogemusi juurde ja nii läheb elu edasi,” kommenteeris Arge firma ja koolide vahelist koostööd.

EBC Ehitus ehitab ka erasektorile

Saaremaa tunnustatud ehitusfirmal tänavu suuri objekte käsil pole. Kuressaarlaste ja meie linna külaliste pilgu all on EBC töömehed kolmveerandaastat renoveerinud linnavalitsuse hoone fassaadi.
Õigemini käib seal töö küll uudishimulike pilkude eest “eesriide” taha varjatult, kuna ohutuseeskirjade kohaselt on objekt korralikult spetskattega kaetud.

Looduskaitsekeskuse Saare regiooni tellimusel lõpetati tööd Viidumäel vanema maja renoveerimisel ja laiendamisel. Ees ootab Valjala lasteaia renoveerimine.

Ka erasektorile on EBC Ehitus hakanud senisest rohkem tööd tegema.
Ehitusturu jahenemise kohta ütles Arge, et seda oligi teatud ajahetkel tarvis. “Ehitussektor oli ju üle kuumenenud. Tootlikkusest ei räägitud, palka aga nõuti. Lähiaastatel on ehitusettevõtteil adraseadmise aeg,” filosofeeris kogenud ehitusjuht.

Ehitusjuhi teada toimub ehitustegevus igas vallas, ühes rohkem, teises vähem. EBC Ehitus on renoveerinud Valjala ja Pärsama rahvamaja, Salme koolimaja ning Lümanda lasteaia.

Edaspidistest kavadest rääkides ütles Ago Arge, et näeb ühe võimalusena tulevikus ehitistele viieaastase garantii andmist. Ettevõttes on rakendunud uus kvaliteedi juhtimise süsteem. Kuu aega tagasi sai firma vastava sertifikaadi kätte.

Print Friendly, PDF & Email