Kui palju maksab vabadus? (1)

Kui palju maksab vabadus?

 

Viimasel ajal olen puutunud kokku narkoteemaliste kirjutistega. Õudusega mõtlen sellele, kuidas noored kerge raha teenimise õhinas annavad näpu kuradile. Teevad seda lootuses teenida lühikese ajaga palju raha. Selle raha saamiseks tuleb aga riskida oma elu, tervise ja hea mainega.

Nooruse uljuses arvatakse, et minuga ei juhtu midagi… aga juhtub. Ning loodetud õndsa tuleviku asemel tuleb hakata hoopis sugulastelt raha lunima, et osta endale seal kusagil kaugel vanglates elementaarsemaidki elamistingimusi.

Sellega seoses tuli mulle meelde ülikoolis kuuldud jutt, kuidas eurooplane õpetas Aafrikas kohalikele banaanidega äritegemist. Öeldes mustanahalisele, et mida ta magab siin puu all, banaanid pea kohal rippumas, tõusku parem üles, korjaku banaane ja müügu maha.

Järgnes pikk selgitus, mis lõppes sellega, et viimaks on aafriklasel oma tehas, teised töötavad ja tema saab rahulikult puu all magada. “Aga mida ma siis praegu teen?” kehitas must mees eurooplase nõuannete peale õlgu.

Siit läheb mõte noortele, kes ei oska hinnata seda vabadust, mis neil praegu käes on, ja nõustuvad sooritama kuritegu eesmärgiga raha teenida.
Narkootikumidega kaubitsejad üritavad noori oma raudsesse haardesse saada, aga nii tolliametnikud kui ka politseinikud teevad oma tööd üha paremini, ja tõenäoliselt satuvad väärale teele eksinud noored siiski varem või hiljem trellide taha.

Kas see raha on seda väärt? Millise summa eest ollakse valmis loovutama aastakümneteks oma vabadus?
Vabaduses saab raha teenida, aga millise raha eest saab tagasi vabaduse?

Print Friendly, PDF & Email