Paanikatuba: noorus on hukas! (1)

Paanikatuba: noorus on hukas!

 

Noorus on hukas, päike on oranž, taevas on must, pilved on hallid, poliitika on nõme, õues on külm ja isegi külakoerad hauguvad meie peale! Küll oli imeline see kommunistide valitsemise aeg.

Paruski ja piroski, kurguni nunnarüüd ja kohustuslik vene keel. Ettekirjutatud õigused, puuduv sõnavabadus. Mis sõnavabadus – üleüldse vabadus!

Ah, pole see asi nii hull midagi, noorus ei ole hukas, päike on ikka kollane, taevas sinine, pilved valged ja poliitika… no poliitika on kogu aeg nõme olnud, õues on soe ja koeri pole vaja kiusama minna. Vene ajad on möödas ja see on Eesti! Tere tulemast! See on Eesti, mille me ise endale ehitasime, ja tulevik on noored, keda vanem põlvkond ise on kasvatanud. Ja tuleviku sellega kujundanud.

Leidsin netis surfates vale hiireklõpsuga tehtud lingil järgmise teema:
“Tänapäeva noored on täiesti hukka läinud: seksuaalvahekorda astutakse juba 13–14-aastaselt, ei täideta oma vanemate käske, nõutakse omale õigusi jne, loomulikult ka kõik pisiasjad, nagu enese kaunistamine igasuguste täiskasvanutele mõeldud vahenditega. Samuti vaadatakse saatanast pornoajakirju ja filme. Käiakse läbudel, tarvitatakse alkoholi ja suitsetatakse.

Selle kõige vastu aitaks ristiusk. Äärmiselt vajalik oleks tuua kristlus noorte juurde. Koolides tuleb kindlasti sisse viia usuõpetus ja hommikupalvus. Samuti tuleks kohustuslikuks muuta pühapäevakoolid, kus noored õpiksid jumalasõna ja laulaksid laule jumala ülistuseks. See aitab kindlasti kõikide pahede vastu, sest noored on ülimalt kergelt mõjutatavad ning kohanduvad sellega kergesti.”

TEEMA PEALKIRI PEAKS TEID MÕTLEMA PANEMA JA SUNDIMA HÄBI TUNDMA. KUI SELLEST TEEMAST POLE KASU, SIIS LÄHEB ASI KARMIKS JA KRISTLANE JA MISJONÄR TULEVAD TEILE KOJU!

Selline teema paneb mind nii üksjagu muigama kui ka teeb tigedaks. On ilmselge, kes on autor: vana hea tuline kristlane, võib-olla kunagine kommunist. Kuigi mulle tundub, et tema soovitused kõige eeltoodu parandamiseks on valed, vale on juba teemale lähenemine. Uskuge mind, ka jumala silmis.

Noored ei ole hukka läinud. Asi on üsna lihtne ja selge. Ja lihtsuse geniaalsus seisneb selles, et maailm on muutunud, maailmaga koos ka väärtused. Noored on vaid need, kes lähevad vooluga kaasa, haarates tee peal maailma jagatud tarkusi või midagi muud sellist, et siin ilmas ellu või pinnale püsima jääda.

Ma ei väida, et seksuaalvahekord 13-aastaselt on eetiline ja vajalik ellujäämiseks, seda kindlasti mitte. Mida me teha saame? Lapsi keelata? Jah, kindlasti, keelata on kindlasti võimalik, kuid see, et lapsed seda keeldu kuulda võtaksid ja vastavalt käituksid, on praktiliselt võimatu.

Kui jumal juba mängu toodi, siis tema ongi enamiku neist noortest varakult suguküpseks teinud. Iga aastaga kasvavad lapsed kiiremini suureks. Me ei saa neid ju ometigi peatada. Ainuke, mis me selle probleemiga ette võtta saame, on neid ohtudest ja kaitseabinõudest informeerida.

Alkohol ja suitsetamine on alati noorte ja teismeliste elus mingisugust rolli mänginud. On suitsu proovinud kindlasti meie vanaemad ja vanaisadki oma noorusaegadel. Osa neist on arvatavalt mõnda aega isegi suitsetanud.

Kindlasti on alkoholi tarbitud ja vabalt pidu pandud. Vaevalt et praegusel ajal see protsent alkoholi tarbivaid noori väga palju suurem on. Ja pole mõtet hakata ajama statistilist jama. Statistilised valed on üks kolmest valest.

Igatahes see, et me midagi selle kohta minevikust ei tea, tuleneb asjaolust, et seda pole varem kajastatud. Lihtne! Kedagi ei huvitanud tol ajal, kes kus ja kui palju suitsetas, jõi või laaberdas. Inimesi huvitas rohkem, mis Eestist saab, kuhu Eesti välja jõuab ja kes lõpuks võimule jääb või pääseb. Ärge uskuge seda juttu, et noored on hukas. Me ei ole! Kindlasti ärge uskuge, et teie eelkäijad pole omal ajal kõvasti pidu pannud. Ja kui ilusti paluda, võib oma muidu vaoshoitud vanamemme käest nii mõnegi kahtlase saladuse välja pinnida.

Huvitav. Hommikupalvus, pühapäevakool, laulud jumala ülistuseks, jumalasõna ja kokkuvõtteks pealesurutud ristiusk. Mis, kas tõesti tahate seda mässu? Las ma teen asja kiirelt ja valutult kõigile puust ja punaseks selgeks.

Tänapäeva noored on realistid, usuvad kõigest vaid seda, mida saavad näha või katsuda. Oleks rumalus hakata neile peale suruma isikut, keda nad ei suuda füüsiliselt näha ega katsuda.

Suurema osa noorte jaoks on jumal müüt. Ta on muinasjutt, nagu jõuluvana, kes jõululaupäeval põhjapõtradega üle maa lendab ja lastele kingitusi viib. Ta on kujuteldav sõber, keda tegelikult olemas ei ole. Ta on noortele võõras ja nende silmis pole teda olemas seni, kuni teda nähtud pole. Nüüd viimaks on see välja öeldud.

Tõsi on see, et noored olid kunagi kergemini mõjutatavad. Praegu nad seda ei ole. Väga raske on noort ümber veenda. Kui tänapäeva noor on endale juba pähe võtnud, et tema usuga kokku puutuda ei taha, siis pole mitte kellelgi õigust sinna vahele surkima minna, usku peale suruma hakata. Olen veendunud, et paljudki vanemad oleksid sellise asja vastu. See oleks inimõiguste rikkumine.

Õigused. Me nõuame endale õigusi. Missuguseid? Et meid koheldaks nagu võrdseid. On loogiline, et kui me oleme alaealised, on meile keelatud alkohoolsed joogid ja tubakatooted. Sellega peavad kõik noored leppima.

Me oleme samamoodi inimesed nagu keskealised või vanemadki. Õiguste nõudmine algab üldjuhul koolis, kus õpetajad kohtlevad õpilasi kui oma alluvaid. Ametikoolis ja õhtukoolis sellist asja ei ole. Miks? Sest ametikooli ja õhtukooli õpetajad võtavad õpilasi kui omavanuseid.

Print Friendly, PDF & Email