Lehtmetsa talu lambad saavad talguliste abiga uue karjamaa

Lehtmetsa talu lambad saavad talguliste abiga uue karjamaa

TALGUD TÕSTSID TUJU: Lehtmetsa talu perenaine Liivi Ungru ja ELF-i talgujuht Siim Kuresoo rõõmustavad – kolme päevaga sai tööd teha ja Sõrve poolsaaregagi tutvuda.

Kolm päeva müttasid Eesti looduse fondi, Eesti looduskaitsekeskuse Saare regiooni ja Lehtmetsa mahetalu inimesed Sõrve poolsaare läänerannikul Kaugatoma-Lõo maastikukaitseala riigimaadel talgukorras tööd teha. Kaunile mereäärsele alvarile ajavad Lehtmetsa talu peremees ja -naine kokkuleppel looduskaitsekeskusega peatselt oma lambakarja.

Kolmest lambaaia tegemise päevast, mis läksid täie ette, tundsid heameelt nii võõrustajad kui ka talgulised Eestimaa mitmest paigast.

ELF-i talgujuht Siim Kuresoo kiitis Lõo lahe ääres enne ärasõitu saarlasi toreda vastuvõtu ja võimaluse eest nii looduskaunis kohas tööd teha. Lehtmetsa talu perenaine Liivi Ungru oli talgulistele tänulik tehtu eest. Karjamaa-aia poste taoti maasse üksjagu. Pererahval endal tuleb traatvõrk postidele tõmmata ja nii see ligi 9 km pikkune tara valmibki.

Kaheksa aastat tagasi linnast Salme valda elama asunud Ungru pere võõrustas talgulisi juba teist korda. Esmakordselt korrastasid talgulised Lehtmetsa talu puisniitu 2001. aastal.

Lehtmetsa mahetalufarmis on 150 villakera, kellest osa saavad eeloleval suvel väärtuslikule rannakarjamaale. “Me liigume oma talu arendades edasi tasakesi ja rohkem ikka loodushoiu suunas. Talus peame ka kitsi ja mesilasi,” andis perenaine Liivi teada.

Lehtmetsa talu hallata on soo-, aru- ja puisniidud ning -karjamaad. Need paiknevad Natura aladel. “Me oleme loodushariduse sellest juba saanud. Enne juuli keskpaika me loomi puisniidule ei lase. See ongi üldreegel. Tähtis on, et lilled oleksid õitsenud ja linnupojad munast koorunud ja pesast välja lennanud, alles siis võime need alad karjatamiseks kasutusele võtta,” märkis Liivi Ungru.

Talgutel osales ka LKK Saare regiooni direktor Tõnu Talvi, kes luges kolme tööpäeva tulemuslikuks. “Riikliku looduskaitsekeskuse Saare regioonil on eesmärk koostöös karjakasvatajatest partnerite, vabatahtlikest talguliste ja maaomanikega taastada traditsiooniline karjatamine vähemalt kolmes endises ulatuslike loopealsete piirkonnas: Kaugatoma-Lõos, Atlas ja Vilsandil. Selleks tuleb meil karjaaedu rajada, võsa raiuda, maid hooldada, loomi transportida ja teha muid loodushoiule iseloomulikke töid,” märkis Talvi.

Eeloleval suvel korraldab ELF Saare maakonnas veel Vilsandi (20.–24. juuli) ja Atla (17.–20. august) talgud.

Print Friendly, PDF & Email