Grossid tõid Lustjalga grossingu

Grossid tõid Lustjalga grossingu

JALGADE JA KÄTE PEAL: Grossing annab ka Tomile tundmise, et ta on suuteline isegi käte peal seisma ning oh imet, ka kätekõverdusi tegema. “Peamine on uskuda,” ütleb grossingu üks loojatest Jaak Gross.

Lustjalas on puuetega lastel võimalik saada grossingul taastusravi. Eile näitasid grossingu leiutajad Jaak ja Juhan Gross, kuidas aparaadid töötavad ning kuidas saavutada ka lootusetute olukordade puhul häid tulemusi. “Katsejäneseks” oli Tom Rüütel, kelle puhul leidsid mehed, et grossinguga on võimalik Tomi tublisti aidata.

Jaak Grossi sõnul oli Saaremaa esimene koht maailmas, kus nad panid üles oma esimesed supergrossingud – see oli mõned aastad tagasi Rüütli spaas. Nüüd, näidates taastusravivõimalusi Lustjalas, on Grossid veendunud, et Saaremaa on praegugi Eesti huvitavamaid ja edumeelsemaid maakondi.

Jaak Grossi sõnul on nende leiutatud ja patenteeritud trenažöör üheksa aastat vana ning seda kasutatakse väga paljudel aladel – eriti palju töötavad sellel sportlased alates Venemaa iluuisutamiskuulsustest kuni meie olümpiasangariteni. Samuti on trenažöör olnud väga suureks abiks erivajadusega inimestele, kes on tänu grossingule sõna otseses mõttes jalad alla saanud.

Lavalaudadele on grossingu viinud vendade Grosside õde Tiina, kes flygrossingu nime all teeb efektseid muusikaetendusi ning on aidanud võimlemisklubil Piruett korduvalt maailmameistriks saada.

Eile näitasid Jaak ja Juhan Gross grossingu taastusravivõimalusi Lustjalas, kuhu on muretsetud kolm trenažööri. Ettevõtmise idee autor, Lustjala majaperenaine Katrin Karu ütles, et kuna Lustjalas on üha enam hakanud käima lapsi, kes on vabastatud kooli võimlemistundidest ning vajavad erivõimlemist, hakkasid nad koos õpetaja Tiiu Haavikuga mõtlema, millised oleksid uued võimalused, mida saaks Lustjalas lastele pakkuda.

“Meil on olemas batuudid ja redelid, Tiiu käis abi- ja tugitreeningu koolitusel Tallinna ülikooli juures ning siis tuligi idee tuua meie majja grossing,” lausus Karu.

Et tänapäeval on võimalik interneti kaudu informatsiooni saada ja suhelda, leitigi Jaak Grossi kontakt ning juhtumisi oli Moskvas töötav Juhan Gross ka Eestis, rääkis Karu, kuidas ideest tegelikkus sai. Et meestel on väheke erinev spetsialiteet – Juhan on puuete ja erivajadustega laste rehabilitatsiooni peal ning Jaak toetab rohkem grossingu sportlikku poolt –, siis oli väga hea, et mõlemad Saaremaale tulla said.

Karu sõnul on vendadega sõlmitud leping, et Jaak viib Lustjalas suve jooksul läbi koolitusi treeneritele ja füsioterapeutidele, et grossing sügisest tööle saada. Vastutasuks hakatakse Lustjalas erivajadustega laste taastusravitunde videosse jäädvustama ning videosid Moskvasse saatma, kus siis Juhan Gross saab neid füsioteraapiainstituudis analüüsida.

Karu nentis, et grossing on kallis asi ning oma vahenditega poleks seda Lustjalasse muretseda suudetud, kuid siiani on ettevõtmist toetanud Kuressaare linn. Samas mõlgutab Lustjala perenaine mõtteid pöörduda ka omavalitsuste liidu poole, kuna tegemist ei ole sugugi üht omavalitsust puudutava asjaga – on ju neid lapsi, kes kas erivõimlemist või taastusravi vajavad, igas vallas. “Ainult vanemate rahakoti mureks ei saa ka laste arendamist jätta,” usub Karu.

Eile Lustjalas nähtu oli tõenduseks, et grossingust on abi. Vennad Grossid, kes harjutasid ligi poolteist tundi grossingul Tom Rüütliga, nentisid, et noormehe käed on ehk võimalik normaalselt liikuma saada – kui mitte päris korda, siis vähemalt nii palju, et ta saaks ise süüa ja kirjutada.

“Peamine ongi usk,” toonitas Jaak Gross, kes peab oluliseks just mängulist töötamist lastega. “Kui sära kaob silmist, pole mõtet midagi teha. Kõigest, mida teed, tuleb täit rõõmu tunda,” ütleb 1974. aastal Moskva parimaks laste iluuisutamistreeneriks tunnistatud Jaak Gross. Tema käe all on muide treeninud ka Anna Levandi.

Print Friendly, PDF & Email