Kuressaare Titerannas vohav vetikas ei ole ohtlik

Kuressaare Titerannas vohav vetikas ei ole ohtlik

 

Kuigi Kuressaare Titerannas riivab algava suplushooaja eel silma rohelist värvi vetika vohamine, on see suplejatele täiesti ohutu, kinnitab Kuressaare linnaarst Juri Zabellevitš.

“See on pigem ebameeldiv – sellises vees suplemine,” ütles Zabellevitš. Kuid Titerannas vohava vetika rohevetikaks nimetamist peab ta ebaõigeks, see on teine vetikaliik. Linnaarst lisas, et tervisehäireid see vetikas ei põhjusta. “Seda ei ole ka väga palju ja üldiselt vohab see just madalas vees,” selgitas Zabellevitš.

Põhjuseks, miks vetikaid tänavu mõnevõrra rohkem on, peab linnaarst sooja talve. “Külma talvega paljud vees toimuvad protsessid tavaliselt pidurduvad ja taimestik kas osaliselt hävineb või peatab oma kasvu,” kommenteeris Zabellevitš.

Tema sõnul ei ole limased rohelised vetikad vaid Kuressaare probleem. “Näiteks Mändjalas ja mujalgi meres on seda väga palju,” ütles ta. Teiseks põhjuseks, mis vetikaid praegu rohkelt näha on, peab linnaarst madalat vett. “3–4 nädalat puhuvaid põhjakaare tuuled on kogu Läänemeres veetaseme madalaks muutnud,” leiab Zabellevitš.

Praegu oodatakse aga tuulesuuna muutust ja seeläbi veetõusu. “See tekitab lainetuse, viib osa vetikatest minema,” kinnitas Zabellevitš. Samal ajal saab madalas vees vohavat rohelist vetikat koristada ka käsitsi.

1. juunil algava suplushooaja eel on Kuressaare Titeranna veest võetud ka proove. “Proovid võeti 19. mail ja need olid korras,” ütles Zabellevitš, kinnitades, et bakterioloogiliselt oli vesi puhas. Linnaarsti sõnul on Kuressaare Titeranna veeproovide näitajad tunduvalt väiksemad lubatud piirnormidest. “Ja need piirnormid on suhteliselt karmid,” toonitas ta. “Supluskoht on hooajaks valmis.”

Juri Zabellevitši meelest on ujumisvõimalused Titerannas rahuldavad. “Meil on siin süsteem, mis peaks omakorda vee abajates liikuma panema,” selgitas linnaarst. “Titerannast pumbatakse vesi vallikraavidesse, vallikraavides teeb see ringi ja voolab välja Tori abajasse.” Tema sõnul on selline kunstlikult loodud veeringlus vee liikuma panekuks pea ainus võimalus.

Linnaarst nentis, et vee väljanägemine pole Titerannas küll kiita. “Titerannas on savine põhi ja sellest on vesi ka sogane,” lisas ta, soovitades pärast ujumist duši all käia.

Print Friendly, PDF & Email