Angla tuulikumäele tuleb tagasi jahvatav tuuleveski

Angla tuulikumäele tuleb tagasi jahvatav tuuleveski

 

Kuu aega tagasi Anglas oma kohalt teisaldatud pukktuulik sätiti eile kordatehtuna puki peale tagasi. Peagi jahu jahvatama hakkav tuuleveski Saaremaal avatakse vähem kui kuu aja pärast.

Viimse kui tükina lahti lammutatud tuulik renoveeriti peaaegu et täies mahus, originaalist jäid alles vaid mõned raamitükid ning aastanumbrit 1913 kandev tuuliku ematala. Muinsuskaitsjate range pilgu all ja eritingimuste järgi taastatud ja töökorda seatava tuuliku autentsuse tagamiseks sepistati käsitsi isegi mõned tuulikut kooshoidvatest naeltest.

Kukuvad muidu kokku

“Väga palju oli teha ja väga vähe jäi alles,” sõnas tuuliku renoveerimist finantseerinud ning neljast pukktuulikust ja ühest Hollandi tuulikust koosnevat Angla tuulikute kompleksi rentiv Alver Sagur.

“See oli nendest (tuulikutest – toim) kõige paremas seisukorras,” märkis Sagur. “Kui midagi ette ei võta, kukuvad need kümne aasta pärast kokku. Inimesi ei oleks tohtinud nende sisse ammu enam lasta,” rääkis Sagur 20. saj alguses ehitatud ja viimati 80-ndate aastate keskel parandatud Saaremaa sümbolitest.

Tuuliku renoveerimisest vändatakse ka film, mida hakatakse külastajatele hiljem näitama.

Hakkab jahu jahvatama

Sagur kavatseb tuuliku panna ka jahu jahvatama. Selleks tehti tuulikule mitu uut osa ning leitud on juba ka mölder. “Inimene saab näha, kuidas jahu tehakse ja mõõduka tasu eest seda ka kaasa osta,” selgitas Sagur.

Linnapoolseima tuuliku taastamine on Saguri plaanidest alles esimene osa. Järgmisena plaanib mees käsile võtta viiest tuulikust kõige kehvemas seisus oleva Hollandi tuuliku. Kui esimene tuulik tehti korda oma rahadega, siis järgmiseks etapiks ootab Sagur ka riigipoolset abi. “Loodan, et riik natuke rahastab ja abi annab,” märkis ärimees.

Tuulikud 25 aastaks rendile võtnud Alver Saguri plaanidesse mahub lisaks tuulikute renoveerimisele ka Angla tuulikumäele rajatav põllumajandus- ja pärandkultuurikeskus, kuhu tulevad mitmesugused töötoad ja muuseumid.

Print Friendly, PDF & Email