Torgu valla viimane kauplus võib sügisel uksed sulgeda (3)

Torgu valla viimane kauplus võib sügisel uksed sulgeda

 

Torgu viimase tegutseva kaupluse omanik võib sügisel poe sulgeda, sest ostjaid napib ja püsikulud kasvavad.

“Asi läheb nii karmiks, et ei jaksa enam poodi pidada, 14 aastat on nüüd siin ilma puhkuseta oldud, ma ei tea..,” rääkis Torgu vallas asuva Laadla poe omanik Jone Koppel.

“Poemüüja peab puhkust ja palka saama, aga ise ma elan ainult naise palga peal, see on ka natuke naljakas,” tõdes Koppel.

Kaupluse omaniku sõnul on Sõrve kaugus keskustest peletanud sealt eemale ka kaubaga varustajad. “Ma olen nagu teises maailmas, keegi siia kaupa ei vea. Kogused on väiksed ja keegi ei taha tulla nii kaugele,” rääkis Koppel. “Eriti nüüd, kui küte on kallis.”

Oluliselt on karmistunud tingimused kauba eest tasumise tähtaegades. Varem oli kauba eest tasumiseks aega kaks nädalat, sageli venis tasumine kuu aja peale ja suuri pahandusi ei tekkinud. “Nüüd üle nädala krediiti väga ei anta ja nii kui üks päev on üle läinud, pannakse kohe kaup kinni. Ja muudkui helistavad, see tüütab ka ära,” kurtis kaupmees.

Poepidaja sõnul on teda siiamaani aidanud vastu pidada lootus olukorra paranemisele. “Ma kogu aeg loodan, et äkist midagi kuskil paraneb, aga ei taha mitte paraneda,” ütles Koppel.

Lõpliku otsuse poe edasise saatuse osas langetab Jone Koppel sügisel. “Suvel tahaks ikka täie rauaga panna, sest ainuke, kes toidab, on ju turist ja suvitajad, talvine aeg on ikka väga keeruline üle elada,” rääkis kaupluse omanik. “Oma memmede leiva ja saia pealt ei teeni, külamehed joovad viina, sellega natuke teenib, aga ega teda hea meelega ei müüks,” lisas ta.

Torgu valla viimase kaupluse sulgemine piirkonna elanike kaubaga varustamist täielikult siiski ei lõpetaks. Pärast Iide kaupluse sulgemist hakkas üle mitme aasta Torgu vallas teisipäeviti käima kauplusauto. Laadla pood ise on lahti viiel päeval nädalas, suletud on see pühapäeval ja teisipäeval.

Sel kümnendil on Torgu vallas uksed sulgenud Jone Koppelile kuulunud Kaunispe kauplus ja Iide pood ning Saaremaa tarbijate ühistule kuulunud Mäebe pood.

Jone Koppeli sõnul on Sõrve areng tasakaalust väljas. “Olen kõik need jaanitule- ja kiigeplatsid oma kätega teinud ja pole kuskilt tuge saanud, aga igaühele vist ei anta,” lausus Koppel. “Mõned mehed ehitavad nii nagu jaksavad, ainult üks miljonite mäng käib. Sääre ja Mõntu on need kaks asja, mis Sõrves on, ülejäänud asjad on kõik nagu tühine asi,” lisas ta.

Alates käesolevast õppeaastast kujundati vallavolikogu otsusega Torgu Lasteaed-Põhikool ümber Torgu Lasteaed-Algkooliks. Laste vähesuse tõttu ei rakendunud aga lasteaed-algkool tööle. Hetkel on kooli uksed suletud.

Print Friendly, PDF & Email