JukeVox Populis laulab saarlasest diplomaat (1)

JukeVox Populis laulab saarlasest diplomaat

 

Sloveenia pealinna Ljubljana rahvaraamatukogu fuajeesse on paigutatud jukebox, mis praeguseks hetkeks sisaldab 27 laulu, igalt maalt üks. Eesti laulu “Kui mina alles noor veel olin” esitab Saaremaalt pärit ja Brüsselis töötav diplomaat Tanel Sepp (fotol).

Tanel Sepp alustas oma teed muusikas Saaremaa poistekooris, on õppinud Kuressaare muusikakoolis klaverit ja viiulit. Praegu töötab Sepp Brüsselis Eesti esinduses, kui aga Eestimaal viibib, osaleb Kalevi kammerkooris.

Tanel Sepp valis JukeVox Populi jaoks välja mažoorsemas toonis laulu, mis räägib lapsepõlve rõõmsaist päevadest, aga ka vanaks saamise kurbusest. “Eesti traditsionaalsed laulud on pigem melanhoolsed kui lõbusad,” nentis ta ja lisas, et ei olnud kerge leida mažoorsemas toonis lugu.

Projekti JukeVox Populi algatas Sloveenia esindus Brüsselis. Muusikapalu esitavad selles projektis nn tavakodanikud, mitte professionaalsed muusikud. Lähtuvalt Euroopa Liidu motost “United in Diversity” (Ühendatud mitmekesisus) on projekti eesmärk mõista, mismoodi mitmekesisus kõlab.
Seega võeti sihiks traditsionaalne muusika, mis kannab nii keelelist, rütmilist kui ka meloodilist eripära ning mille esitajaiks on tavalised inimesed. Miks? Ikka selleks, et ei kuulataks laulude esitust, vaid et laul oleks n-ö isikupärase kõlapinnaga. Laulud annavad edasi erinevaid sõnumeid: laulud aastaaegadest, hälli-, töö- ja armastuslaulud, kõrvuti joomalauludega kõlavad lastelaulud.

Laule võib esitada igaüks, lapsest vanaemani. Seepärast ei ole ka muusikavalikul piire – a cappellast instrumentaalmuusikani, pargis lauldud lauludest duši all ümisetud viisideni.

Miks just jukebox? Tegijad valisid jukeboxi seepärast, et see haakub projektis kasutatavate muusikapaladega ehk ei ole midagi liiga modernset ega lihvitut, pigem nagu ajalooline artefakt. “Veidi robustne, ebatäiuslik, aga iseloomuga,” iseloomustatakse konkreetset mudelit – 1971. aasta Seeburgi Gol-den Jet’i. Iga laulu juures on laulu ja lauljat tutvustav tekst.

Kogu projektiga võib tutvuda leheküljel: http://www.jukevox-populi.eu/ .

Print Friendly, PDF & Email