Kuhu ehitada sise-skatepark (4)

Kuhu ehitada sise-skatepark

 

Mida on Kuressaare noortele kõige rohkem vaja? No ma mõtlen, et talvel.

Jah, see on sise-skatepark. Sest suvel on kogu Kuressaare täis ekstreemsporti harrastavaid noori. Üldjuhul nad väga huligaanid ei ole ja tänaval meid tüütamas pole. Selle eest on nad Smuuli skatepargis või nüüd selles uues ja pisikeses, aga heas Kudjape pargis endast parimat andmas.
Talvel aga kukuvad huligaanitsema või lihtsalt no… teate küll, mida tegema. Igatahes võtsime nende päästmiseks ennast kokku ja läksime mõne ekstreemspordi sõltlase ja noorsootöötaja Marjana Luistiga Kuressaare linnavalitsusse tšekkima, et mis toimub. Sest tegelt võiksime selle ju meile, noortele, muretseda küll.

Jutule saime Anu Berensiga, keda polnudki vaja palju paluda, et ta meie probleemi mõistaks ilma pikemalt ja närviliselt seletamata. Aga nii palju pidime mainima küll, et hullusti oleks vaja ja hullusti tahaks teha.

Käisime välja endi meelest ülimalt hea idee, et skatepark võiks olla uue noortekaga ühes majas, sest Tallinnas asuv Pääsküla sisepark seda just on. Jumalast normaalne park on muidu ja jumalast hästi toimib. Suur ta ei ole, väike on, aga korras, hea, soe ja muusikagi on sees valjult mängimas. Sissepääs on 25 krooni ja siis sõida, palju hing ihaldab. Vähemalt sellel päeval. Järgmisel päeval pead uuesti pappi köhima. Miski pole tasuta!

Ega ta meilgi, kui ehitatakse, tasuta kindlasti toimima ei hakkaks. Ehitamine on kallis, võin tuua kohe ehtsa näite, et linnavalitsus maksab Smuuli skatepargi renoveerimise ja mõne uue obstacle’i eest kokku näiteks ligikaudu 200 000, odav ei ole ta igatahes. Juurde pidi tulema püramiid handrail’i juurde, quarter ja kaarega quarter.

Parima idee juurde naastes – kui selle välja käisime, jäi Anu kuidagi mõtlikuks ja tõdes, et selleks peaks olema kõrge laega ruum, mida Kuressaare põhikool aga ei paku. Ei tasu siiski veel pead norgu lasta – meil on ka varuplaan. Kui noortekaga ühes ei saa ehitada, kasutame vana noortekeskust Komandandi tänaval.

Rääkisime läbi kõik võimalused ja leidsime veel ühe lahenduse, mille pakkus välja Berens: miks ei võiks me ehitada praegust Smuuli väliparki ümber sisepargiks. Berens arvas, et kui ehitada sinna kuppel peale ja tugevad seinad, oleks asi lihtsam ja odavam.

Iseenesest on idee superhea, park ise on ka väga hea ja kui see veel renoveeritaks, püsiks ta ka sellisena. Sest mõelge, enam ei lõhuks parki ilmastikutingimused. Ja kui ehitada see sisehalliks, oleks alati ka kohapeal keegi, kes seda hooldaks ja jälgiks, et mõni mees rampe sihilikult lõhkuma ei läheks.

Eraldi küsimus on tegelikult veel selles, mida linnaarhitekt sellest arvata võib. Usun, et head sealt poolt oodata ei ole.

Üldiselt olen aga üsna kindel, et me selle pargi kunagi saame. Umbes aastate pärast, kui ei ela enam mina siin ja ei ela siin enam ka mu praegused mõttekaaslastest aktivistid. Saame selle ehk siis, kui ekstreemspordi sõltlased hakkavad välja tänavale ronima ja inimeste rahu rikkuma. Vot alles siis hakatakse sisepargi vajalikkuse peale suurema tõsidusega mõtlema.

Samas on kindel ka see, et kuna on üsna selge, millele Kuressaare linn üles ehitatud on – turistide rahakottidele –, siis tuleks selle sisepargiga kaasa ka suur hulk noori väljastpoolt Saaremaad. Rulatiimid käivad end väga tihti suviti proovile panemas uutes skateparkides üle Eesti. Või peatuvad ka sellistes kohtades, kus on vanad pargid, kuid juttude järgi väga head.

Teades, kui hea puhkusepaik on Saaremaa suviti, tuleks noori lausa massides, ja tekiks jälle hea eestimaine tunne, kui kuuled suvel Kuressaare tänaval soomlaste sumina seest ka eesti keelt.

Minu andmetel pole varem taolisi projekte linnavalitsusele esitatud ja neid pole ka ilmselgelt rahastatud. Sest isegi Smuuli välipargi ehitamiseks vajaminev raha on taotletud mujalt. Põhjus on väga lihtne – linnal endal puudub selle jaoks vaja minev eelarve. Oleme Euroopa Liidus ja oleme vaesed. Hämmastav!

Kuigi tegelikult polegi väga vaja linna rahakoti kallale minna.
Küllaga on organisatsioone, kes seda rahastaks jms. Ei teagi, kas Euroopa Liidu peale lootma jääda võib, aga ehk Euroopa noorte peale võiks.
Praeguse seisuga pole teada, millal see arutlusele tuleb või millal meile sellest teada antakse. Isiklik ennustus on, et mõned kuud kuluvad kindlasti.

Hoian teid toimuvaga kursis.

Print Friendly, PDF & Email