Saaremaa koorilaulu elav ajalugu ehk Lyra 120 (1)

Saaremaa koorilaulu elav ajalugu ehk Lyra 120

 

Laupäeval tähistas Saaremaa üks vanimaid koore Lyra oma 120. sünnipäeva suurepärase kontserdiga Kuressaare kultuurikeskuses.

Koor esitas 17 valdavalt eesti koorimuusika varamusse kuuluvat laulu. Samas kõlasid ka šoti rahvaviis ja H. Purcelli laul “Laulurästad”. Neist viimast peab koor üheks oma lemmiklauluks. Samuti esitati koori lemmikute hulka kuuluvad T. Vettiku “Nokturn” ja A. Joonase / V. Kanguri “Vee ja soola saaga”.

Sünnipäevalist olid õnnitlemas nii maavalitsuse ja linna kui ka sõpruskooride esindajad Cesisest ja Tallinnast.

Sõna said linnapea Urve Tiidus ja Valve Heiberg maavalitsusest.
Lyrasse kuulub umbes kolmkümmend lauljat, kellest noorimal aastaid veidi üle kahekümne ning vanimal pea seitsekümmend.

Aastate jooksul on Lyrat juhatanud 12 dirigenti, neist pikemat aega nüüdseks manalateele lahkunud Joosep Aavik, Harry Kuusk ja Svetlana Keert. Kõige kauem aga juhatas koori Ludmilla Toon, kelle käe all sai Lyra 1975. aastal rahvakoori nimetuse. Kuna Ludmilla Toon aga viibib juba pikemat aega Soomes komandeeringus, nagu ütles endine kauaaegne koorivanem Ülo Roos, siis teda kohal ei olnud.

Koor tänas kõiki neid dirigente, kes on olnud läbi aegade kooriga seotud, teiste seas Anita Kangurit, Mai Randa ja Mari Ausmeest. Piia Veersalu on olnud koori juures 2002. aastast ning alates 2000. aastat on Lyrat juhatanud Pilvi Karu.

“Olin väike laps, kui kolisime perega Saaremaale. Elasime üürilistena Jalmar ja Elli Veskise juures. Lyral oli tol ajal komme käia hommikuti laulmas oma sünnipäevaliste akna all. Elli Veskisel oli sünnipäev ja koor tuligi laulma. Lauljad meenutavad seda juhtumit niiviisi, et nemad laulsid oma 4–5 laulu ja nägid, et keegi kuulab küll, aga kedagi välja ei tule. Mina olin olnud akna peal ega pidanud üldse vajalikuks teistele öelda, et mingi koor akna taga laulab ja kuulasin kontserdi rahulikult ära,” jutustas Lyra praegune dirigent Pilvi Karu oma esimesest kokkupuutest kooriga.

Lyra sünniks võib lugeda Kuressaare Eesti Seltsi segakoori loomist, on kirjas Lyrat tutvustavas voldikus. Koori esimene dirigent oli R. A. Bartelt. Nimi “Lyra” pärineb Theodor Krullilt, kes täitis ka koorijuhi ametikohuseid.

Lyra annab igal aastal 4–5 kontserti, osa neist on programmilised – kevadel üks ja jõuludel teine, samuti võetakse osa laulupäevadest või reisitakse kusagile.

“Mõte, miks just Kärt Männa, Maria Väli, Kusti Lemba esinesid kontserdil külalistena, oli see, et meie oma koori lauljate järeltulev põlv, kes ka muusikaga tegelevad, üles astuks,” rääkis Pilvi Karu. “Kärdi vanaisa on olnud Lyra koori eluaegseid lauljaid, Maria vanaema-vanaisa on mõlemad Lyra koori lauljad ja ka Kusti Lemba ema-isa laulavad kooris.”

Print Friendly, PDF & Email