Valjala vald loobus osalusest Kõljala hooldekodus

Valjala vald loobus osalusest Kõljala hooldekodus

 

Valjala vallavolikogu otsustas mitte hakata osanikuks hooldekodu rajamiseks Kõljalga. Nüüd peab Pihtla vald tõsiselt kaaluma, kas suudab üksi toime tulla plaanitud sihtasutuse loomise ja vajalike finantseeringutega, ehkki aktsiaseltsile Brick on ehitusluba juba välja antud.

Valjala volikogu esimees Liilia Eensaar ütles Oma Saarele, et nii sotsiaal- kui ka eelarvekomisjon pidasid vallalt hooldekodu rajamiseks küsitud algkapitali 500 000 krooni paljuks. “Meil ei ole sellist raha, lasteaed ootab miljonit laenu ja vesi-kanalisatsioon 1,8 miljonit lisaks,” rääkis Eensaar, kelle sõnul on Valjalal praegu ka oma kaheksakohaline hooldekodu olemas. Seega pidas volikogu õigemaks seda laiendada ning vajadusel ka teenust mujalt sisse osta.

Pihtla vallavanem Tõnu Hütt oli Valjala vallajuhtide säärasest otsusest tõsiselt üllatunud. “Eks me kaalume, mida edasi teha, seis on hetkel väga segane. Iseenesest oleks rumal loobuda ettevõtmisest, mis teeks vallas ühe poolelioleva hoone korda, annaks tööd 10–12 inimesele ning mis kõige tähtsam, pakuks inimväärseid tingimusi hooldekodu vajajatele,” rääkis Hütt, kelle sõnul teeb asja keeruliseks praegu menetluses ringlev seaduse eelnõu muudatus, mis liidaks omavalitsuste asutatud sihtasutuste laenud omavalitsuste omadega. Kui selline muudatus peaks tehtama, on vallal piltlikult öeldes kõri kinni. Võib ju linnade-valdade laenukoormus olla 60 protsenti jooksva eelarve tulubaasist.

Hüti sõnul on ehitajaga esialgne kokkulepe, et valla kanda jääb ka hooldekodu sisustamine, mis esialgsete hinnangute kohaselt läheb maksma umbes 3 miljonit krooni. Pihtla vallavanem lisas, et ehkki tegemist on eraalgatusliku projektiga, mille initsiatiiv on tulnud Valgamaal tegutsevalt ehitusfirmalt AS Brick, on ettevõte täiesti teadlik, et kiiret kasumit hooldekodust tulema ei hakka. “Oleme juba rääkinud 20 aastast, mis võiks olla see aeg, mil investeeringud tagasi teenitakse,” sõnas Hütt, lisades, et ehituse järgus ei tuleks vallal firmale midagi maksta. “Praegune asjade seis on selline, et kui me ütleksime jah ning moodustaksime sihtasutuse, siis sisuliselt võiks ülehomme ehitama hakata,” märkis Hütt, kelle sõnul oleks hooldekodu valmis tuleval kevadel.

Pihtla vallavanem on otsinud ka teisi “kosilasi”. Ei on öelnud nii Kaarma vald kui ka Kuressaare linn, kuna puuduvat vajadus või on teised plaanid. Pihtla vallavanem teab aga, et üle Eesti on praegu hooldekodu kohta ootamas 4000 inimest, ning lähiajal ongi tal plaanis mandrile kaema minna, kuidas toimivad teised sarnased asutused.

Projekti järgi on Kõljalga plaanis rajada 60-kohaline hooldekodu, kus enamik tubadest on ühekohalised, lisaks peaks majja tulema söögi- ja koosolemise saal ning ruum külaliste vastuvõtmiseks.

Esialgsete hinnangute kohaselt kujuneks Kõljala hooldekodus ühe koha maksumuseks 15 000 krooni, mis Hüti sõnul on ühelt poolt küll suur summa, ent kui arvestada seda, et Kuressaare haiglas asuvas hooldekodus on kohatasu juba 8000 krooni, ei ole sealsed tingimused võrreldavadki Kõljalga rajatavaga.

Pealegi on olemas maksujõulisi inimesi, kes on igal juhul nõus maksma, et nende eakas sugulane saaks oma vanaduspõlve veeta inimväärsetes tingimustes.

Print Friendly, PDF & Email