Täpik purustas Eesti lüpsirekordi

Täpik purustas Eesti lüpsirekordi

 

Maikuisel kontroll-lüpsil suutis Kõljala POÜ mustakirju lehm Täpik anda piima 79,3 kilogrammi päevas, mis on Eesti absoluutne päevalüpsirekord. Eelmine tipptulemus – 76,8 kilo – oli kaks ja pool aastat püsinud Põlvamaa lehma Hesa käes.

Kõljala Põllumajandusliku OÜ juhatuse esimees Tõnu Post võrdleb Täpiku tulemust meeste saja meetri jooksuga, öeldes, et ei ole palju mehi, kes suudaksid seda maad joosta alla 10 sekundi.

Kordades üle keskmise

Viieaastane Täpik suutis rekordi ületada alles nüüd, kuigi Posti sõnul on lehm olnud produktiivne kogu aeg. “Selliseid mitteametlikke rekordeid on tal veel, kuid selle tulemuse tegi ta just kontroll-lüpsi päeval,” tõdes Post.

Holsten-Friisi ehk maakeeli mustakirju tõugu lehma tulemuse erakordsusest saab aimu, kui võrrelda seda teiste lehmade väljalüpsidega. Tõnu Post ütleb, et farmi keskmine ulatub umbes 30–35 kilogrammini päevas, mis küündib keskmiste arvestuses samuti Eesti tippude lähedale. Kuigi Täpikule ei saa tema pea 450 laudakaaslasest keegi ligilähedalegi, ütleb Post, et 60-kilose päevalüpsiga lehmi on mõned veel, kuid 50-kilone päevalüps on juba sagedasem nähtus.

Võrdluseks võib tuua, et kui juua klaas piima päevas, siis piisaks Täpiku ühe päeva lüpsist 320 inimesele. Seega aitaks täiesti ühest Täpiku sugusest lehmast kolme väikese maakooli päevase piimavaru tagamiseks.

Geenid otsustavad

Rekordlehma teevad Posti sõnul tavalisest lehmast enamjaolt head geenid, millele lisandub korralik toit ja head elutingimused. Kui varem on Eesti rekordid olnud pigem Lõuna-Eesti lehmade pärusmaa, siis Posti sõnul ongi see just olnud sealse parema aretustöö tulemus. Täpiku geenide kohta Post täpsemalt midagi öelda ei oska, kuna loom on sisse ostetud. Rekordlüpsiga lehm on ise poeginud kolm korda, kuid siiani on kõik vasikad olnud pullid ning ema saavutustega võistlema hakkavad järglast tal veel ei ole.

Posti kinnitusel on Täpik kogu aeg olnud väga hea tervisega. “Ta on kenasti terve olnud, lehmadega on samamoodi kui sportlastega, nende tervis on ikkagi väga selline hellik,” märgib Post.

Kindlasti aitab Täpiku antud piimakogusele kaasa ka Haeska farmis valitsev vabapidamine, mis tagab lehmale võimaluse vabalt liikuda. “Vanas laudas sellist tulemust ikka ei saaks. Seina küljes kinni olles oleks loomal palju viletsam. Siin on ta lahti, tal on liikumisvõimalused. Kui tahab, läheb sööb, läheb joob, läheb magab,” räägib Post. Harjumatust ohelikuga demonstreerib looma olemist kergemaks tegevate udara külge kinnitatud rakmetega Täpik ise, kui lehma õue toonud Rita Paiste tundub kohati taltsutavat pigem metsikut härga kuskil rodeol.

Raul Vinni, Toivo Vaik

Print Friendly, PDF & Email