Saaremaa kinnisvaraturg pööras aprillis tõusule

Saaremaa kinnisvaraturg pööras aprillis tõusule

 

Maa-ameti esialgsetest aprillikuu kinnisvaratehingute andmetest selgub, et esimeses kvartalis tugevas languses olnud kinnisvaraturg pööras aprillis taas tõusule. Märtsiga võrreldes kasvas tehingute arv aprillis esialgsetel andmetel seega ligi viiendiku ja tehingute kogumaht 36 protsenti.

Arco Vara Saaremaa esinduse juht Arvo Eensaar ütles Oma Saarele, et ka Saaremaal oli aprillis märgatav ostu- ja müügitehingute arvu tõus. “Seda võrreldes eelnevate perioodidega,” lausus ta ja selgitas, et aprillis tehti tehinguid tavapärase 120–150 asemel üle 200.” See on märgatav tõus,” ütles Eensaar, lisades, et samas ei oska ta öelda, kas tõus oli juhuslik või mitte.

Tema sõnul on, vaadates viimaseid tehinguid ja Saaremaa üldist kinnisvaraturgu, pigem märgata tendentse, et kinnisvara hinda korrigeeritakse allapoole. “Kinnisvarale on tarbijad täiesti olemas, kuid probleem on pigem selles, et need hinnad ei ole inimestele jõukohased,” kommenteeris Eensaar ja lisas, et ka pangatingimuste muutused on kinnisvaraostmise keerulisemaks teinud. “Vett segab Nordea pank, kellel on nüüd uus laenutoode ja uus äristrateegia,” rääkis Arvo Eensaar. “Ei tea, kui kaua suudavad SEB ja Hansapank endiselt jätkata.”

Eensaare arvates oli Saaremaa kinnisvaraturul 2007. aastal väga palju eestlastest tarbijaid. “Võrreldes sellega on eestlaste hulk praeguseks tunduvalt vähenenud ja pigem on jälle soomlased kinnisvarast rohkem huvituma hakanud,” märkis Eensaar.

Tema arvates on sellise olukorra põhjuseks eelkõige pangalaenu tingimuste muutumine. “Eestlased ei saa enam nii kergelt laenu,” arvas Eensaar. Seega on praegu kinnisvara ostjate osas eredamalt silma torkama hakanud soomlaste ja mõningal määral ka rootslaste osakaal.
“Eks see on meedia mõju,” ütles Arco Vara Saaremaa juht, põhjendades, et ajakirjanduses kirjutatakse pidevalt, kuidas kinnisvarahinnad kukuvad. Tema meelest on see ka põhjuseks, miks välismaalased tulevad Eestisse “odavaid” kortereid otsima. “Samal ajal ei ole see kontingent väga jõukas,” lisas ta. “Ja välismaalt Saaremaa kinnisvara haldamine ja n-ö kaugjuhtimine ei ole odav lõbu.”

“Paljud välismaalased on aru saanud, et Saaremaa ei ole odav piirkond,” nentis Eensaar. Tema meelest saab siinjuures määravaks kulude koguhulk, mille moodustavad parvlaeva pileti hinnad, toidukaupade ja elektrienergia hinnad. “Kõik need tõusud ja langused mõjutavad ka kinnisvaraturgu,” kommenteeris Arco Vara Saaremaa esinduse juht.

Arvo Eensaare sõnul on Saaremaa kinnisvaraturul praegu toimumas olulised muutused. “Populaarsuse fookus on nihkumas,” arvas Eensaar. “Kui alles kümme aastat tagasi osteti üsna ohtralt kinnisvara koguni Sõrve säärele, siis nüüd on isegi Mändjala ümbruse kinnisvara populaar-sus kahanenud,” kinnitas Eensaar. Pigem eelistatakse kinnisvara osta Kuressaarde, Pöide, Muhu, Valjala, Laimjala ja ka Kärla kanti.

Print Friendly, PDF & Email