Jüri Tuuliku “Vares” nüüd värviliste illustratsioonidega

Jüri Tuuliku “Vares” nüüd värviliste illustratsioonidega

 

Eile esitleti Kuressaare kultuurikeskuse suures saalis rohkearvulisele publikule Jüri Tuuliku menuromaani “Vares” kuuendat eestikeelset trükki, mille seekord on kujundanud ja illustreerinud kunstnik Külliki Järvila. Esmakordselt on “Vares” saanud värvilised ja mustvalged illustratsioonid. Kõvakaanelise 144-leheküljelise raamatu andis välja kirjastus OÜ Kadmirell, tüpograafiline teostus on kunstnik Ain Vareselt.

Abruka kirjaniku esikromaan ilmus esmakordset 1979. aasta Loomingu Raamatukogus ja seejärel kohe 23 000-trükiarvuga raamatuna. “Vares” on ilmunud kuues keeles. Vahest kõige suuremat lugemishuvi on Jüri Tuuliku linnuromaan äratanud lätlaste hulgas.

“Seda on koguni kaks korda otsast lõpuni Läti raadios ette loetud,” tundis kirjanikuhärra lõunanaabrite tegutsemise üle heameelt.
“Varesest” luges katkendi end Jüri Tuuliku monoloogidega tuntuks mänginud näitleja Lea Kuldsepp. Jüri Tuuliku kirjanikust kaksikvend Ülo Tuulik meenutas huvitavaid juhtumeid, mis temal venna “Varesega” seostunud. Selgus, et Jüri Tuuliku loomingut tuntakse Ameerika Ühendriikideski. Tuuliku teosed on esindatud sealsetes kuulsamates raamatukogudes.

Kirjastaja Agu Veetamme uuele kirjastusele oli “Varese” väljaandmine esimeseks tööks. Varem Maalehe vastutava väljaandjana töötanud Agu Veetamm alustas Tuulikuga koostööd aastaid tagasi. Maalehe kirjastuse egiidi all on Jüri Tuulikult ilmunud neli raamatut.

“Olen täheldanud, et inimestel on oma arst, juuksur ja paljudel ka oma rätsep. Miks siis ei võiks kirjanikel olla oma kirjastust? Ma tunnen end Jüri Tuuliku ihukirjastajana,” nentis Agu Veetamm.

Kunstnik Külliki Järvilale pakkus “Varese” kujundamine ja illustratsioonide tegemine palju loomingulist rõõmu. “Ma olen 1985. aastast Abrukal käinud. Olen üldse väikesaarte fänn ja Jüri Tuuliku loomingu austaja. Olukord kujunes minu jaoks soodsaks. Ka minu lapsepõlve raamatud olid peaaegu kõik illustreeritud,” rääkis Külliki Järvila.

Jüri Tuuliku “Varest” ja teisi raamatuid hindasid positiivselt paljud kirjaniku loomingu austajad. Saare maakonna keskraamatukogu juhataja Anu Vahter kinkis heas loomingulises vormis olevale kirjanikuhärrale möödunud aastal 25 ilusama raamatu hulka arvatud teosed.

Kirjandushuvilistele pakkus muusikalist külakosti akordionist Rein Orn.
Samas esitleti kunstnik Ants Varese maali “Jüri Tuulik varesega”. “Ma tunnen end nüüd ise ka palju rohkem v(V)aresena,” tõdes Ants Vares.

Print Friendly, PDF & Email