Kinnistu omanik võib jääda ehitusõiguseta kotka pärast (2)

Pöide vallas asuva kinnistu omanik võib ilma jääda ehitusõigusest, kuna kinnistu vahetus läheduses elutseb kotkas.

Kinnistu omanik Kalver Ige ütles Oma Saarele, et sai Saaremaa keskkonnateenistuselt kaheleheküljelise vastuse oma ehitusõiguse taotlusele. Teenistuse põhiargumendiks ehitusõiguse mitteandmisest tuuakse välja kinnistu läheduses asuvat kotkapesa.

“Ma kavatsen seda asja edasi ajada ja vastukirja saata,” ütleb Kalver Ige ja selgitab, et kui ehitusõigust antud kinnistule ei anta, siis võiks riik selle maa tema käest ära osta.

“Kotkapesa ei asu üldse minu kinnistul,” ütleb Ige ja lisab, et kotkapesa ei puuduta isegi tema kinnistu piire.

Saaremaa keskkonnateenistuse looduskaitse spetsialist Piret Lang ütles, et lõplikku otsust veel selle kinnistu osas ei ole vastu võetud, kuna oodatakse ära ka Riikliku Looduskaitsekeskuse selleteemaline seisukoht. “Praegu me seda ei kooskõlasta,” ütles ta.

Piret Lang ütles, et kuigi sellel kinnistul on ajalooliselt olnud inimasustus ja kinnistu omanik tahab seda taastada, siis seda ei saa teha, kuna sinna lähedale on asunud elama kotkas. “Asustus ilmselt häiriks teda,” ütles ta.

Riikliku Looduskaitsekeskuse Saare regiooni maa ja planeeringu spetsialist Veljo Volke ütles Oma Saarele, et kotkas on paigatruu lind ning püsiasustus hakkaks ta elamist häirima. “Talle meeldib rahu,” mainis Volke ja lisas, et kui inimtegevus väga aktiivseks läheb, võib ta oma pesast minema minna ja munad välja haudumata jätta. “Inimesed ei pruugi teda tahtlikult isegi häirida, ta on selles osas väga tundlik lind,” kommenteeris Volke.

Volke sõnul on Saaremaal kokku üle 20 kotka kaitsetsooni. Samas arvatakse, et kolmandik pesadest on veel leidmata.

Print Friendly, PDF & Email