Barokkmuusika on ilus muusika

Barokkmuusika on ilus muusika

 

Laupäeval ja pühapäeval toimus Kuressaares noorte muusikafestival “Mängime barokki”. Nagu nimigi ütleb, oli tegemist barokkmuusika festivaliga.

Üritusel astus üles ligi 50 Kuressaare, Tallinna Vanalinna, Viljandi ja G. Otsa nimelise muusikakooli õpilast. Lisaks õpilastele esinesid ka Otsa-kooli kontsertmeister Reinut Tepp ja õppejõud Reet Sukk. Festivali raames toimusid mitmed kontserdid nii raekojas kui ka piiskopilinnuses.

Ettekandele tulid barokksonaadid ja süidid barokkajastu tuntud heliloojatelt nagu Händel, Bach, Vivaldi, Boismortier ja teistelt. Laupäevastel kontsertidel esinesid Otsa-kooli õpilased. Mängiti klavessiinil, plokkflöötidel ning koguni saksofoni. Pühapäeval võis aga kuulata barokkteoseid Kuressaare muusikakooli õpilaste esituses.

Ürituse peakorraldaja Tiiu Maripuu sõnul toimus selline festival Kuressaares esimest korda, ent tegelikult on see järg varem korraldatud vanamuusika festivalile. “Festivali korraldama ajendas mind tõsiasi, et tänavu lõpetab Kuressaare muusikakooli kaks õpilast, kes on võimelised terve sonaadi ära mängima. Oleks kahju olnud seda lihtsalt raisku lasta ning nii tuligi mõte taoline üritus teha.”

Küsimusele, kuidas barokkmuusikaga Eestis üldse seisud on, vastas Maripuu, et raskeks muudab baroki noortele õpetamise fakt, et Nõukogude ajal sellist muusikat ei õpetatud. Nüüd õpivad siis õpetajad ka ise, käivad koolitustel ning annavad teadmisi noortele edasi.

“Noored tulevad hea meelega barokiga kaasa, on vaja lihtsalt inimest, kes oskab ja tahab asja ajada.” Maripuu arvates on barokk-kontserdist täieliku elamuse saamiseks vajalik omada mingeidki algteadmisi sellest muusikast.

“Muidu läheb kuulamine lihtsalt väga raskeks ja elamus ei ole täielik.” Kõige populaarsemad muusikainstrumendid pidid noorte seas olema klaver ja kitarr. On see ju mõneti loomulikki, sest võimalus, et inimesel on olemas klaver või kitarr, on suurem kui tõenäosus, et elutoanurgas klavessiin seisab.

Kontserdil mitmeid kauneid palasid klavessiinil esitanud G. Otsa nimelise Tallinna muusikakooli õpilase Olga Savkina sõnul on barokk väga rahulik, ilus ja aristokraatlik muusika. Varem on Olga õppinud klaverit, ent Otsa-kooli astudes otsustas ta klavessiini kasuks.

Küsimusele, milles need kaks instrumenti kõige rohkem erinevad, vastas Olga, et klaverit on lihtsam mängida, pill ise annab interpreedile suuremaid võimalusi. Klavessiin on aga õrnem ning harmoonilisem, kõige tähtsam on tunnetus ning see, kuidas sa klahve puudutad. Klavessiini peab mängima tundega: “Sa pead oma hinge klavessiini sisse panema, et ka publikuni midagi jõuaks.” Olga arvates oli tänavune festival vägagi hea kogemus.

“See tõi kokku inimesed, kes armastavad samu asju,” tõdes ta. Küsimusele, mida noored ise barokist arvavad, vastas Olga, et tema arust on barokk noorte seas väga populaarne ning Eestis on palju inimesi, kes sellega tegelevad. Nii Olga ise kui ka publik jäid tütarlapse esitusega väga rahule.

Mina kui barokist mitte midagi teadev inimene läksin kontserdile väikese eelarvamusega: kartsin, et mul hakkab igav. Sain aga hoopis toreda üllatuse osaliseks – mulle väga meeldis. Esitatud palad olid väga huvitavad ning barokk-ajastu muusika on tõepoolest ilus muusika.

Print Friendly, PDF & Email