Kuressaare linna uueks vapilaevaks saab miinijahtija Admiral Cowan

Kuressaare linna uueks vapilaevaks saab miinijahtija Admiral Cowan

 

Kaheksa aastat Kuressaare linna vappi kandnud Eesti mereväe miinijahtija Sulev järglaseks saab linna sünnipäeval miinijahtija Admiral Cowan. Linna vapp sõpruse märgiks antakse pidulikult üle Kuressaare 445. sünnipäeva pidustuste raames.

Sandown-tüüpi miinijahtija, mis sai tegutsemisvalmiduse alles eelmise aasta septembris ja on ühtlasi Eesti mereväe uusim alus, kinnitab nädala pärast oma vööri külge Kuressaare linna vapi, millega võetakse linna sõpruslaevana endale kohustus tutvustada Kuressaaret välissadamates ning mereväe tegevust ja ülesandeid oma sõpruslinnas.

Võimalus noorematele

2001. aastal linnaga sõlmitud lepingu kohaselt Kuressaare vappi kandnud Sulevi komandöri leitnant Janek Nauri sõnul on vapialuse vahetuse põhjuseks anda võimalus uuematele laevadele.

Admiral Cowani ja Sulevi vanusevahe on 30 aastat. Naur märkis, et Admiral Cowanil on peal uuem tehnika ning saab seega paremini tutvustada miinijahtimise tehnikat.
Samuti külastab tulevane vapilaev rohkem sadamaid kui Sulev, mis Nauri sõnul küll teenistusest ei lahku, kuid oma vanuse tõttu aina vähem tööülesandeid täidab.

Leitnant Nauri sõnul on praegu veel viimaseid päevi Sulevi vööril Kuressaare vapp. “Kui uus leping on sõlmitud, siis võtame vapi maha,” ütles Naur.
Miinijahtija Sulev külastas regulaarselt Kuressaare merepäevade ajal Roomassaare sadamat ning osales ka merepäevade avatseremoonial, omades õigust heisata merepäevade lipp.

Kuressaare linn on aastaid välja andnud ka Sulevipoja stipendiumit, mille sai aasta jooksul silma paistnud meeskonnaliige, kelle valisid välja ta kaaslased. Kuressaare linn toetas stipendiumit auhinnarahaga.

Kas Sulevipoja asemel hakatakse nüüd välja andma Admiral Cowani poja nimelist auhinda, ei osanud linna pressiesindaja Priit Pruul eile veel öelda. Pruul ütles, et esialgu sõlmitakse leping vapi kandmiseks, mis on praktiliselt identne lepinguga, mis kehtis miinijahtijaga Sulev. Stipendiumi küsimus tuleb Pruuli sõnul kindlasti arutusele edaspidi, kui räägitakse muudest võimalikest koostöövariantidest.

Eesti mereväes on sõpruslinnade valimine laevadele juba pikaajaline traditsioon. Teiste seas saavad oma linna vappi laevadel näha ka näiteks Kunda, Paldiski ja Pärnu. Mereväe lipulaeva Admiral Pitka vööri ehib Rakvere linna vapp.

Kuressaare tulevase sõpruslaeva komandöriks on vanemleitnant Johan-Elias Seljamaa, kes huvitava kokkusattumusena on ise pootsmanina teeninud ka veel viimaseid päevi linna vappi kandval miinijahtijal Sulev.

Print Friendly, PDF & Email