Arvamus: Kes või mis on Magnus?

Arvamus: Kes või mis on Magnus?

 

Kes on Magnus? Mis on Magnus? “Magnus” on Eestis valminud mängufilm, mis on oma üheaastase elu jooksul pälvinud auhindu ja kiitusi nii Euroopas kui mujal maailmas. Küll pole “Magnus” saanud väärikat tunnustust oma sünnimaal, Eestis. Kuidas saaksimegi me kritiseerida või kiita heaks filmi, mida Eestis nähtavasti veel pikka aega nähagi ei saa.

“Magnus” on pälvinud Tšehhi filmifestivali peaauhinna, noppinud Saksamaal goEast filmifestivali raames kaks preemiat ning osalenud Cannes’is. “Sügisballi” kõrval on see viimastel aastatel vaieldamatult üks auhinnatumaid Eesti filme. Kuid Harju maakohus on seadnud keelu filmi näitamisele Eestis ja kaugemalgi.

Keegi salapärane isik on kaevanud filmi režissööri Kadri Kõusaare kohtusse, kuna leidis, et “Magnus” avalikustab tema isikliku elu. Huvitav pretsedent, sest filmi lõpus on kirjas, et tegelaskujud ja sündmused on fiktiivsed ning igasugune sarnasus reaalsete inimestega, olgu nad elus või surnud, on täiesti juhuslik, mis peaks isikul välistama igasuguse võimaluse ennast selle looga siduda.

Kirjanikud võtavad oma teoste kirjutamisel ainest argielust, sest see on aktuaalne, huvitav ning tõetruu. Kuid sündmuste elustamiseks ja ilmekamaks muutmiseks lisavad kirjanikud väljamõeldud tegelasi ja sündmusi, vastasel juhul oleks meil lugemiseks ja vaatamiseks vaid Sõrmuste Isandate lood ja tulnukate seiklused. Nähtavasti põhineb ka “Magnus” tõestisündinud lugudel, kuid need on omavahel kokku põimitud ning juurde on lisatud suur tilk kirjaniku fantaasiat. Kuidas saab väljamõeldis avalikustada kellegi eraelu?

Küll on ette heidetud, et Magnuse isa mängib filmis mitte näitleja, vaid inimene, kelle poeg on tõesti sooritanud enesetapu. Kuid filmikunstis debütant Kadri Kõusaar on Mart Laiska filminud just nimelt tema emotsionaalse baasi pärast, mis võimaldas tal oma rolli suurepäraselt mängida. Ja mängiski.

Juba üle aasta veninud kohtuprotsessil on lisaks veel üks jaburus. Nimelt kaevati kohtusse Kõusaar, kellele ka filmi levitamise keeld pandi. Kuid filmi levitaja ei olnud Kõusaar. Levi- ja müügiõigused kuulusid hoopiski kolmandatele isikutele. Seega võeti Kõusaarelt ära see, mida tal tegelikult ei olegi. Just see müstiline eksitus võimaldaski 1200 vaatajal “Magnust” näha Tallinna filmipäevade raames.

Kohtupiirangud takistasid filmi näitamist Riias ning on hirmutanud kinoteatreid terves maailmas. Minu arvates takistab Harju kohtu selline mõtlematu tegutsemine eesti filmi arengut, mis pärast taasiseseisvumist on lõpuks tuule tiibadesse saanud.

Üleüldises käras ja segaduses on kaduma läinud ja paljudel ka nägemata jäänud sügava teose põhiidee. Kurb lugu jutustab noorest Magnusest, kes mängides surmaga ohtlikku mängu, ükskord kaotab ja otsustab lõpuks enesetapu sooritada. Eesti on noorte suitsiidisooritajate arvult Euroopas kolmas, seega on see film ülitähtis. Ja selle filmi sihtgrupiks võib lugeda meid kõiki.

Kuid oma kahtlaste otsuste ja tegevusega takistab Harju maakohus filmi levikut veel mõneks aastaks või mine tea, igavesekski. Ja jääbki paljudel häbiväärselt kauaks või igaveseks teadmata, et kes või mis on Magnus.

Print Friendly, PDF & Email