Nael: Saaremaale kerkib 13. maailmaime (8)

Nael: Saaremaale kerkib 13. maailmaime

 

Naela ettevõtluse arendamise toimetus jätkab eelmisel korral alustatud maksuteemat. Seekord on vaatluse alla võetud Leisi vald, kus plaanitav maks paneb aluse ennekuulmatule projektile maakonna ajaloos.

Viimasel ajal populaarse teemana üleskerkinud Angla tuulikute renoveerimise valguses ja ettevõtluskeskkonna soodustamiseks otsustas kohalik vallavalitsus kehtestada maksu tuulikute ehitamisele.

Ettevõtluse arengu heaks

“Meil on plaanis Anglasse kerkiva hiiglasuure dolomiidist veskiga kandideerida 13. maailmaime auväärsele nimetusele,” öeldakse selgituskirjas.

“Lõpuks ometi on võimalus ka Saaremaal saada maailmakuulsaks, esmakordselt pärast Läti Henriku kroonikate ilmumist.”

Uue määruse kohaselt tuleb iga vähegi tuulikut meenutava ehitise korral maksta vallale kümnist. Erakordne on see, et maksu ei võeta mitte rahas, vaid tuuliku ehitusloa omanik pannakse tegema tööd, mis seisneb Selgase karjäärist dolomiidiplokkide kokkukandmises uue maailmaime ehitusplatsile.

“Loodame, et temalt nõutav töö ja selle raskus paneb inimese enne mõtlema, kui tahab meie suurejoonelise plaaniga konkureerima hakata,” ütles tundmatuks jääda sooviv vallaametnik, kes muuseas on väidetavalt ühe teise konkursil osalenu sugulane.

“Või kui isegi otsustatakse töö kasuks, siis on kive vedades aega mõtelda, et kas ikka tasus sellist lollust nagu konkureerimine meie suurejoonelise projektiga ette võtta.”

Kes tahab, pääseb taevasse

Esialgsetel andmetel kerkib Angla tuulikumäele Saaremaa looduslikust materjalist veski, mille kõrgus ületab Suure Munamäe kõrguse (koos vaatetorniga).

Erinevalt senisest levinud veskimallist tuleb uus ehitis lamekatusega, kuhu rajatakse helikopterite maandumisplats. Veski ülemistele korrustele tuleb spaa ja allapoole dolomiiditöötoad. Kõikidele korrustele ei ole rakendust veel välja mõeldud.

Samuti rajatakse suurejooneline atraktsioon “Taevaminek”, mis seisneb kodaniku kinnisidumises veskitiibade külge ning ühe täistiiru tegemises. Esialgsete plaanide kohaselt võtab ühe tiiru tegemine 12 tundi ja kõrgeimast punktist on ilusa ilma korral võimalik näha Gotlandi saart.

Veski rajamine seisabki praegu kooskõlastuste saamise taga lennundusametist, kuna veskitiivad võivad segama hakata üle Saaremaa kulgevat tihedat lennuliiklust.

“See on Saaremaa rikkuse alus,” ütles vallaametnik tulevase projekti iseloomustuseks ning jätkas, et praegu käib juba partnerite kompamine Triigi sadama laiendamiseks ja vallale laevade otsimine, kuna huvi veski külastamise vastu on tuntud igast ilmanurgast. Võimalik, et tuleb hakata mõtlema ka valla oma lennuvälja rajamise peale.
“Valitsus pakkus, et lennuväli võiks tulla Pihlalaiule,” rääkis ametnik. Ta lisas, et kuna praegu toimuvad mitmed ümbermaailmareisid juba lennukitega, siis miks ei võiks Anglagi olla mõne säärase reisi üheks peatuseks.

Viimasel hetkel enne lehe trükkiminekut jõudis Naela toimetusse teade, et kohalik vallavolikogu on vastu võtnud ka valla arengukava muudatuse. Sellega tühistati senine arengukava. Uus dokument koosneb ainult kolmest sõnast: “Dolomiidist tuuliku ehitamine”.

Print Friendly, PDF & Email