Kuressaare Linnateater plaanib repertuaari rohkem algupärandeid

Kuressaare Linnateatril on plaanis tekitada pikemas perspektiivis nn oma näidenditepank, kuhu kuuluksid kindlasti ka algupärased ja just linnateatrile kirjutatud kaasaegsed näitemängud. Algust on sellega juba tehtud ja 2009. aastaks peaks teater saama neli algupärandit.

“Ma olen ise valmis saanud ühe ajatu lasteetenduse, mille tahaks lavale tuua selle aasta lõpus,” sõnas linnateatri juht Aarne Mägi ja märkis, et Aare Toikka on näidendi läbi lugenud, talle see meeldis. Seega on lasteetendusele lavastaja leitud.

Talvo Pabuti esimene versioon näitemängust tööpealkirjaga “Vahetevahel väinade vahel” on linnateatri juhi laual, teine peaks kohale jõudma aprilli lõpus.

“Väga armas lugu sellest, kuidas üks Võrumaa mees ja naine tulevad Saaremaale. Kui nad hakkavad tagasi sõitma, avastavad, et praamijärjekord on väga pikk. Näidendi kogu tegevus toimub praamijärjekorras,” rääkis Mägi näitemängu sisust. “See on komöödia, aga heas mõttes,” lisas ta.

Veel kahele ideele on kirjutajad juba leitud. Üks neist kannab tööpealkirja “Mees merelt” ja jutustab sellest, kuidas võõras, kes on üle elanud laevahuku Saaremaa rannavetes, siin hakkama saab. Loo ajalised piirid ei ole määratletud, see võis juhtuda 200–300 aastat tagasi või koguni 11.–12. sajandil.

Näidendi kirjutab valmis Urmas Lennuk, kes on lubanud loo lõpetada 2009. aastaks. “Oma jah-sõna on öelnud peaosa täitmise koha pealt Guido Kangur,” mainis Mägi, toonitades, et ta räägib siiski võimalikust kõige paremast variandist.

Näidend, mille tööpealkiri on “Paat”, räägib tulemistest ja minemistest. “Paat on toonud leiva lauale. Paadiga on siit mindud ja paadiga on siia tuldud,” selgitas Mägi oma idee tausta. “Selle loo kirjutamise võttis enda peale Rünno Saaremäe. Tähtaegadest pole otseselt juttu olnud, aga ehk suudab ta seda teha 2009. aastaks.”

Põhjus, miks Aarne Mägi ise oma ideid ei realiseeri, on proosaline. Ühelt poolt ajanappus ja teiseks puudub Mägil oma sõnutsi tegelikult kogemus kirjutada professionaalselt, mis omakorda nõuaks taas aega.

Print Friendly, PDF & Email